MediaCat

Güneş ışığını taklit eden enstalasyon

Kia’dan yaratıcılıkla teknolojiyi bir araya getiren proje.

Günlerin kısaldığı kış mevsiminde Avrupa’nın kuzey bölgeleri aydınlığa hasret kalıyor. Karanlığın hâkim olduğu dönemlerde güneş ışığından yeterince faydalanılmaması insanların enerji seviyelerini düşürüyor, uyku düzeninden bağışıklık sistemine ve zihinsel sağlığa olumsuz etki ediyor. Tamamı elektrikli SUV Kia EV9 ise kuzeylileri hasret kaldıkları güneşle, yenilikçi sanat enstalasyonu The Impossible Sunlight (İmkânsız Güneş Işığı) aracılığıyla buluşturuyor.

Kia’nın Innocean Berlin ve Norveç merkezli deneyim tasarımı stüdyosu VOID işbirliğiyle hayata geçirdiği projede enstalasyon, Kia EV9’un araçtan cihaza şarjı mümkün kılan V2L teknolojisiyle aydınlanıyor. Yedi metre yükseklikteki enstalasyon, SUV’den aldığı enerjiyle yaklaşık 200 bin lümen yayıyor ve Güneş’i taklit ederek kış aylarındaki eksikliğine telafi sunuyor. Enstalasyon tamamen aydınlandığında birkaç kilometre uzaktan görülebiliyor.

Kia Avrupa Pazarlama Başkanı David Hilbert, “Kia olarak başkalarına ilham olacak zaman ve mekânı yaratmak için teknolojimizden faydalanıyoruz. Proje bunu yeni bir boyuta taşıyor ve teknolojimizin yaratıcı kullanımıyla başkalarına ilham vermeyi nasıl sürdürebileceğimize dair yeni olanaklar sunuyor” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.