MediaCat

Görmezden gelme

Hareketli Tasarım Sanatçısı Abdurrahman Akkuş’tan normalleşmeyle unutulmaya yüz tutan COVID-19 tehdidini hatırlatmayı hedefleyen bir proje.

Görmezden gelme

Yaklaşık altı aydır Coronavirus nedeniyle dünya genelinde yaşanan sıkıntılar hâlâ devam ederken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede, normalleşme kararlarıyla birlikte henüz birkaç ay önce benimsenen pek çok tedbir unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş gözüküyor.

Yeni normalleşme dönemiyle birlikte pek çok insanın tehlikeyi çeşitli nedenlerle görmezden geldiğini ya da görmezden gelmek istediğini düşünen Hareketli Tasarım Sanatçısı Abdurrahman Akkuş, konuya dikkat çekmek için Görmezden Gelme adında bir projeye imza attı. Akkuş, yeni tasarımlarla güncellediği projesini ve projenin amacını şu sözlerle açıklıyor:

“Pandemi döneminde birçok sanatçı, reklam ajansı ya da şirket bu konuda kampanyalar oluşturdu, ellerinden geldiğince insanları ve markaları bilinçlendirmeye çalıştılar. Ancak şu an daha büyük bir problemimiz var: Pandemiyi görmezden gelmek. Kız kardeşimin virüse yakalanması bana bu hastalığı yakından analiz etme ve deneyimleme fırsatı sundu. Görmezden gelindiği için virüs kapan ve yine görmezden gelindiği için çaresizliği yaşayan ailem beni bu projeye teşvik etti diyebiliriz. Projenin asıl amacı insanları bilinçlendirmek ya da bu konuda duyarlı olmaya teşvik etmek değil aslında. Asıl amacım reklam ve sanat alanında çalışan insanları tekrar tetiklemek ve bu konuda bir şeyler yapmalarını sağlamak. Görmezden gelmek bu virüsü bitirmeyecek. Aksine, görmezden geldiğiniz plajlar ya da toplu ulaşımlar her an sizi başka bir dünyaya taşıyabilir.”

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Selamlar, Yeni bir projeye başladım ve her gün bununla ilgili bir şeyler yapma kararı aldım. Bireysel olarak oluşturmaya çalışacağım bu farkındalıkta toplumsal bir faydayı amaçlıyorum. Projenin çıkış noktasını ve detaylarını yorumda paylaştım, umarım yanılıyorumdur. :) 1 kişiye bile bu konuda dokunup virüsten uzaklaştırabilirsem ne mutlu bana. O 1 kişinin yüzlerce kişiye bulaştırma ihtimalini de düşününce bu kurtarılan hayat bir kişiyle kalmayacak belki de. Siz de bu farkındalığa destek olmak ve 1 kişinin hayatına da ben dokunmak isterim derseniz, bu içerikleri beğenebilir, yorum yapabilir ya da tekrar paylaşabilirsiniz. Ayrıca #gormezdengelme hashtagini kullanarak destek olabilirsiniz. Eğer tasarım, müzik, video, sanat vb. üretim yapan biri iseniz bu challenge'a katılmanızı çok isterim. Her gün bir yenisini paylaşmayı planladığım bu tasarımlardan ilki tatilde görmezden gelenler için geliyor. Sen ne kadar yok sayarsan say, o sana aldığın nefes kadar yakın olabilir. #gormezdengelme #covid19challenge #covid19 #corona #vaka #test #tatil #plaj #challenge #design #motiondesign #3dmodelling #3danimation #animation #cinema4d #c4d #octanerender #haber #tasarım #sanat #reklam

Abdurrahman Akkuş (@opakkus)'in paylaştığı bir gönderi ()

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.