MediaCat

Google ve Twitter çalışanları nasıl rahatlıyor?

Teknoloji devleri dikkat, algı ve odaklanma gibi sorunlara faydalı çözümler getiriyor.

Google ve Twitter çalışanları nasıl rahatlıyor?

Fast Company, yayınladığı “How Google And Twitter Train Their Employees To Be More Mindful” isimli makalede, tüm dünyanın arzu nesnesi olan bu iki teknoloji devinin, çalışanlarının algıları daha açık ve dikkatli çalışabilmesi için bulduğu yolları masaya yatırıyor. Zaman yönetimi, dikkat dağınıklığı ve stres gibi yaygın sorunlara çözüm bulmaya çalışan Google ve Twitter’ın bu yolda ciddi adımları var.

Yoga ve meditasyon seansları

Twitter Kurucu Ortağı Evan Williams’ın anlattığı “Medium” adındaki program, ofisin tam orta yerine kurulan yoga ve meditasyon alanında gerçekleşiyor. Haftada birkaç kez ofise gelen ünlü eğitmen Will-Kabat-Zinn ise dikkat ve meditasyon dersleri düzenliyor. Google, “Search Inside Yourself” isimli programı kapsamında duygusal zekâ konusunda eğitimler veriyor; Asana, çalışanlarına özel yoga dersleri düzenliyor; Starbucks ve Aetna gibi kurumlar ise dikkat yükseltici motivasyonları çalışanlarına farklı şekillerde adapte ediyor.

Wisdom 2.0 Kurucusu Soren Gordhamer’a göre, iş yaşamındaki bu akım, günlük yaşamın parçası haline gelen bilgi akışını yönetebilme ihtiyacından kaynaklanıyor: “Yeni nesil şirketler ve çalışanları, hayat kalitesinin peşindeler.” Twitter Eğitim ve Organizasyonel Gelişim Departmanı Yöneticisi Melissa Daimler, yürüttükleri sürecin, “işte geçen kötü bir günün ardından yogayla rahatlamak”tan farklı olduğunu vurguluyor: “İş ve ofis çevrelerimiz yalnızca organizasyonel dönüşüm için değil, kişisel dönüşüm için de mihenk taşı niteliğinde.”

Adım adım dikkat geliştirme

Geleneksel öğrenme süreçlerini uygulayın: Google mühendislerinden Chade-Meng Tan’ın başlattığı “Search Inside Yourself” isimli iki günlük liderlik programı, dikkat toplama ve duygusal zekâyı geliştirici araçlar sunuyor. Twitter, yönetici eğitim seansları (#twittercore5) ile yöneticilerinin, kendi yeteneklerini test etme imkânına erişmelerini sağlıyor. Daimler, temel yöneticilik yeteneklerini; dinleme, sunum yetenekleri ve soru sorabilme üzerinden tanımladığı koçluk edebilmeyle bağdaştırıyor.

Fiziksel alanlar yaratın: Dikkat ve odaklanmayı artırıcı programlar için ayrılmış alanlar olmalı. Google, bu sayede çalışanlarının kendilerini, bu alanların sahipleri ve yürüttükleri programların kazananları gibi gördüklerini söylüyor.

Çeşitlilik: Farklı teknikler konusunda uzmanlaşmış farklı eğitmenlerle çalışın.

Topluluğunuzu cesaretlendirin ve destekleyin: İletişim ve bilgi paylaşımı konusunda kurum içi sistemler yaratın. Örneği Google, kurum için online topluluk ağı gPause ile, kitap, kaynak vs. paylaşımını mümkün kılıyor.

Kaynak: Fast Company

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.