Google Glass’la ne yapılmaz ki?

Google'ın açtığı yarışmaya katılanlar, 'Augmented Reality' tecrübesi sunan ürüne sahip olmak için fikirlerini ortaya koydu.

05.03.2013 - 14:38 | Ali Kuru

Google Glass'la ne yapılmaz ki?

Günlük kalori takipçiniz. Acil durum hattı operatörlerine bağlı direkt hat. Gerçek zamanlı çalışan bir işaret dili çeviricisi… Tüm bunlar geçtiğimiz Çarşamba günü sona eren ‘If I Had Glass’ adlı yarışmayı kazanmak adına ortaya konan fikirlerden bazıları. Google tarafından 2013’ün sonunda satışa sunulacağı belirtilen ve herkes tarafından büyük bir merakla beklenen ‘Augmented Reality’ gözlükler için düzenlenen yarışmanın galibini erken erişim imkânı bekliyor.

Sizler için derlediğimiz uygulamalardan bazıları şöyle.

Triposo isimli gezi uygulamasının ardındaki ekibin tavsiyesi, Google Glass'ın tanıdık olmayan mekânların keşfi için kullanılabileceğini belirtiyor.

Triposo isimli gezi uygulamasının ardındaki ekibin tavsiyesi, Google Glass‘ın tanıdık olmayan mekânların keşfi için kullanılabileceğini belirtiyor. Glass’ın sizlere otel değerlendirmelerini listeleyebileceğini, yakınında bulunduğunuz event’lerden sizleri haberdar edebileceği ya da şans eseri yanında bulunduğunuz pastanenin şehrin en güzel elmalı turtasına sahip olduğu bilgisini sunabilir. Tüm bu fikirler Google’a ait ve Android üzerinde çalışan yerel keşif uygulaması Field Trip’i güçlendirmek adına da kullanılabilir.

Glass'ın aracılığıyla hayata geçirilebilecek bir başka uygulamadaysa eş-zamanlı olarak işaret dilinden yazıya ya da yazıdan işaret diline çeviri yapılabilmesi planlanıyor.

Glass’ın aracılığıyla hayata geçirilebilecek bir başka uygulamadaysa eş-zamanlı olarak işaret dilinden yazıya ya da yazıdan işaret diline çeviri yapılabilmesi planlanıyor.

JetBlue'nun fikirleri ise havaalanlarında hepimizin muzdarip olduğu kimi sorunlardan kurtulmamıza yönelik.

JetBlue’nun fikirleri ise havaalanlarında hepimizin muzdarip olduğu kimi sorunlardan kurtulmamıza yönelik. Firmanın önerdiği uygulama sayesinde ile daha rahat çıkış noktalarına erişim sağlamak, bagajınızı beklemeniz gereken bantların işaretlenmesi ve en güncel uçuş saatinin takibini yapmak mümkün.

Kaliforniyalı hacker ve tasarımcı Yang Shun Tay'ın fikri ise günlük olarak aldığınız kalori miktarının hesaplanmasını kolaylaştırmak üzerine çalışan bir uygulama.

Kaliforniyalı hacker ve tasarımcı Yang Shun Tay’ın fikri ise günlük olarak aldığınız kalori miktarının hesaplanmasını kolaylaştırmak üzerine çalışan bir uygulama. Şüphesiz hayata geçirilmesi halinde kalori hesaplamanın en rahat yolu Tay’ın uygulaması ile olacak.

Agency Republic'in tasarımı ise olay yerine sağlık ekipleri gelinceye kadar Glass aracılığıyla sizleri bir acil durum hattı operatörüne bağlayıp, adım adım ilk yardım uygulamalarını gerçekleştirmenize yardımcı olmayı amaçlıyor.

Londra merkezli pazarlama şirketi Agency Republic’in tasarımı ise olay yerine sağlık ekipleri gelinceye kadar Glass aracılığıyla sizleri bir acil durum hattı operatörüne bağlayıp, adım adım ilk yardım uygulamalarını gerçekleştirmenize yardımcı olmayı amaçlıyor.

Google'ın arama asistanı Google Now'ın Glass yardımıyla geliştirilmiş bir versiyonu olan uygulama bulunduğunuz yer ve zamana göre sizlere hatırlatmalarda bulunuyor.

UC Berkeley’deki bir öğrencinin Glass’ı kullanarak çalışacak olan asistanı ise hayli etkileyici. Google’ın arama asistanı Google Now’ın Glass yardımıyla geliştirilmiş bir versiyonu olan uygulama bulunduğunuz yer ve zamana göre sizlere hatırlatmalarda bulunuyor.

Carnegie Mellon Universitesi profesörü Alyosha Efros'un fikri ise Glass teknolojisini kullanarak arşiv fotoğrafların yardımıyla günümüze ait mekânları birer tarih dersinin konusu haline getirebiliyor.

Carnegie Mellon Universitesi profesörü Alyosha Efros’un fikri ise Glass teknolojisini kullanarak arşiv fotoğrafların yardımıyla günümüze ait mekânları birer tarih dersinin konusu haline getirebiliyor.

Müzik temalı bu versiyonda ise düşünülen Glass yardımıyla nota yazılı sayfaların okunması ve takip edilmesini kolaylaştırmak.

Müzik temalı bu versiyonda ise düşünülen Glass yardımıyla nota yazılı sayfaların okunması ve takip edilmesini kolaylaştırmak.

Ghostrunner adlı uygulama Glass sayesinde koşu idmanlarınızı bir önceki skorunuzla yarışmanızı sağlayarak daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Ghostrunner adlı uygulama Glass sayesinde koşu idmanlarınızı bir önceki skorunuzla yarışmanızı sağlayarak daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Max Wood isimli itfaiye şefinin önerisi ise Glass'ın iş güvenliği konusunda da etkin olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Max Wood isimli itfaiye şefinin önerisi ise Glass’ın iş güvenliği konusunda da etkin olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Wood’un fikri hayata geçirilebilirse, olay yerindeki itfaiye erlerine içlerinde bulundukları binadan nasıl, ne zaman ve hangi yolu kullanarak çıkabilecekleri bilgisinin yanı sıra, binada mahsur kalan kişilere ulaşılması konusunda da bilgi verilebilecek.

Haluk Kasarcı

(kaynak: fast company)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.