Köpeğiniz bu fırçayı hak ediyor!

Ürün geliştirme işi Ar-Ge ekibinin olabileceği gibi bazen bizzat potansiyel kullanıcının işidir.

05.03.2013 - 14:56 | Ali Kuru

Köpeğiniz bu fırçayı hak ediyor!

Youtube’daki resmi kanalı vasıtasıyla yayınlanan hayli ilginç dil temizleyicisi reklamları (izlenme sayısı 40 milyonun üzerinde) sayesinde Orabrush adlı firma ABD’de ürünlerinden milyonlarca satmayı başarmıştı. Ürünün satışında büyük başarıya imza atan firma daha sonra kullanıcılardan birçok mail almaya başladı. Sanılanın aksine bu mailler şikâyet değil, köpeklerinin ağız kokusundan usanan kullanıcılar için bir başka ürünün hayata geçirilmesi için yalvaran mesajlar içeriyordu. CEO Jeff Davis talebe ilişkin açıklamasında “En büyük hayranlarımız Orabrush’ın köpeklere yönelik bir alternatifini yapmamızı isteyenler oldu” demiş ve firma bu yoğun talebi değerlendirip geçtiğimiz hafta internet sitesi üzerinden Orapup’ı satışa sunmuştu.

Peki, neden sıradan insanlar adına tasarlanmış olan ürünün köpeklere uyarlanması bu kadar zaman aldı? Davis’e göre insanlar parmaklarını köpeklerin ağızlarına sokmaktan hoşlanmadığı için, köpeklerin kendi kendilerine temizliklerini yapabilecekleri bir fırça geliştirmeleri gerekliydi. Davis’e göre bunu yapmanın yolu ise basitti, köpek sahiplerinin fırçaların üzerine pastırma aromalı bir şurup dökmeleri.

Dillon Media’nın evcil hayvan ürünleri danışmanı Michael Dillon bu trendi tanımlamak için evcil hayvan endüstrisinin insancıllaştırılması ifadelerini kullanıyor. İnsanlar için tasarlanan ürünlerin evcil hayvanlara uyarlandığı bir başka örnek Ikea’nın kedi yatağıydı. Dillon “firmalar müşterilerinin %60 kadarının evcil hayvan sahibi olduğunun farkına varıp evcil hayvan ürünlerine daha fazla önem vermeye başladılar.” Satışa sunulmasının ardından geçen ilk üç günde 822.000 satan Orapup’ın başarısı da Dillon’ı doğrular nitelikte.

Haluk Kasarcı

(kaynak: ad week)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.