Google Avrupa Birliği’ne takıldı

Avrupa Komisyonu'nun rekabet işlerinden sorumlu bölümü geçtiğimiz Kasım ayında bir internet reklam şirketi olan DoubleClick'in

23.01.2008 - 09:45 | MediaCat

Avrupa Komisyonu’nun rekabet işlerinden sorumlu bölümü geçtiğimiz Kasım ayında bir internet reklam şirketi olan DoubleClick’in Google tarafından 3.1 milyar dolara satın alınmasını rakiplerden, yayımcılardan ve tüketici gruplarından gelen yoğun tepki üzerine onaylamadı. Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde antitröst alanındaki kuralların uygulanmasını denetleyen komisyon rekabet yönünden derin kaygılar uyandıran Google ve DoubleClick birleşmesinin Avrupa’ da internet reklamcılığına etkisinin ne olacağı yönünde daha kapsamlı bir inceleme yapılacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük internet arama motoru ve hisse senetleri ile borsada en iyi performansı sergileyen Google dokuz yıllık tarihinde ilk kez böyle bir sorunla karşılaşıyor. Google gelirlerinin büyük bir bölümünü internet sayfalarındaki reklam yerlerinden sağlarken DoubleClick’ in gelirleri de web sitelerine yerleştirdiği reklamlardan ve bu reklamların hedef kitlelerinin analizinin satışlarından oluşuyor. Hayal kırıklığı yaşandı Google’ın karşılaştığı bu beklenmedik sorun ile hayal kırıklığına uğradıklarını açıklayan Başkan Eric Schmidt şirketinin komisyonla işbirliği yaparak bu soru nu daha fazla bir gecikmeye neden olmadan çözmeye ve böylece rekabetin günümüzde son derece yoğun olduğu çevrimiçi reklamcılık alanında şimdiye dek başka şirketleri satın almalarının onaylandığı Microsoft , Yahoo , AOL gibi rakip şirketler karşısında dezavantajlı bir duruma düşmemeye çalışacaklarını belirtti .

DoubleClick ‘ i satın alma girişimi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra geçtiğimiz Ağustos ayında internet medya alanında uzmanlaşmış aQuantive adlı şirketi 6 milyar dolara satın alan Microsoft ile Yahoo ve AOL ‘ den başka Google ‘ ın bir diğer önemli rakibi de Publicis adlı bir Fransız reklam şirketi . Bütün bu şirketler son Google bir yıl içinde aQuantive gibi uzmanlaşmış şirketleri satın almış bulunuyorlar . İnternette reklam pazarının lideri olan ve bu pazarda payı yüzde 70 ile 80 arasında hesaplanan Google ‘ ın Avrupa ‘ daki rakipleri ise bu şirketin DoubleClick ile birleşerek tekel konumuna geleceğini ileri sürüyorlar . Avrupa Komisyonu ‘ nun ilk incelemesi de böyle bir durumun oluşacağı yönünde sonuçlandı . Geniş kapsamlı inceleme Brüksel ‘ deki Avrupa Komisyonu GoogleDoubleClick konusunun çok daha geniş kapsamlı bir incelemeden geçirilerek Mart ayı sonuna dek sonuçlandırılacağını ve Google ‘ ın DoubleClick ‘ i alma niyetini ilk kez açıklamasının yıldönümü olan 2 Nisan tarihinde de karar verileceğini açıkladı .

Son haftalarda komisyona gelen şikayetlerde GoogleDoubleClick birleşmesinin rekabeti olumsuz etkileyeceği yönündeki kaygıların yanı sıra korsanlık sorunları da ağırlık kazanıyor . BEUC adlı Avrupa tüketici örgütlerinin oluşturduğu bir kuruluş Google ‘ ın DoubleClick ‘ in satın almasının kişisel gizlilik haklarını çiğneyeceğini ve internet içeriğini kısıtlayacağını ileri sürerken bu görüşe Avrupa Yayımcılar Konseyi ve Reklamcılar Dünya Federasyonu da katılıyor . Amerika ‘ da bu birleşmenin doğuracağı sonuçların rekabet sorunundan başka kişisel gizlilikle ilgili sorunlar yaratacağı kaygısı ön plana çıkmış ve birçok kongre üyesi bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılmasını istemişti . Bu kişilere göre bir bilgi devi olan Google ‘ a DoubleClick gibi bir pazarlama gücünün katılması ile kişisel bilgilerin toplandığı tek bir ticari varlık oluşacaktı . Microsoft ile AT & T ‘ nin de bu birleşmeye karşı çıkmalarına karşın Aralık ayında ABD Rekabet Kurumu bu satın alma işini onayladı ve bunu Avustralya ve Brezilya ‘ nın onayları izledi . ComScore adlı bir internet araştırma kuruluşuna göre Amerika ‘ da tüm internet aramalarının yüzde 57 ‘ si Google teknolojisi ile yapılmış olup Avrupa ‘ da başta İngiltere , Fransa ve Almanya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde en çok Google siteleri ziyaret ediliyor . Son yıllarda Microsoft’u antitröst sorunları ile bir hayli uğraştıran ve cezalandıran Avrupa Komisyonu’nun şimdi Google’a ne kadar engel çıkaracağı merakla bekleniyor.

Kaynak: BT Haber

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.