İklim değişikliğine vergi önlemi

GlobeScan yönetiminde, 21 ülkede 22.000 kişiden fazla kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen ve Türkiye halkasını

23.01.2008 - 09:58 | MediaCat

GlobeScan yönetiminde, 21 ülkede 22.000 kişiden fazla kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen ve Türkiye halkasını Yöntem’in oluşturduğu Climate Change Monitor 2007 araştırmasına göre görüşülen kişilerin sadece %50’si kömür ve petrol gibi karbon emisyonuna en çok neden olan yakıtların vergi oranlarının artırılmasını desteklemekte.

Ancak enerji verimliliğini artırmak ve daha temiz yakıt geliştirmek için kullanılma şartı getirildiğinde görüşülen kişilerin %77’si vergi artışını destekliyor. Benzer şekilde Türkiye’de de görüşülen kişilerin sadece %42’si koşulsuz bir artışı desteklerken (ve %43’ü desteklemezken) artışın kullanımının koşula bağlanmasıyla beraber destekleme oranı %75’e çıkmakta.

Kömür ve petrol gibi karbon emisyonuna en çok neden olan yakıtların vergi oranlarının artırılmasını desteklemeyen kişilere, ödedikleri diğer vergilerin azaltılarak toplam vergi miktarının aynı tutulması durumunda enerji vergilerinde bir artışı destekleyip desteklemeyecekleri tekrar soruldu. Koşulsuz bir artışı desteklemekte 21 ülke ortalamasının gerisinde kalan İtalya, Güney Kore, Filipinler, Brezilya, Mısır, Hindistan, İspanya, Fransa, Rusya ve ABD’de toplam vergi miktarının aynı tutulması durumunda artışın destekleneceği görüldü. Benzer şekilde Türkiye’de de görüşülen kişilerin sadece %42’si koşulsuz bir artışı desteklerken (ve %43’ü desteklemezken) diğer vergilerin azaltılmasıyla yapılacak bir artışın desteklenme oranı %78 olmakta. Çin ise enerji vergilerinin artırılmasını hem enerji verimliliğini artırmak ve daha temiz yakıt geliştirmek için kullanılma şartı getirildiğinde hem de toplam vergi miktarının aynı tutulması şartı getirildiğinde %90’ın üzerinde oranlarla desteklemekte. Atmosfere ABD’yle beraber en fazla karbon dioksiti bırakan Çin’de tutumların bu yönde olması gezegenimizin geleceği adına sevindirici.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.