Kanal D Home Video Universal’le anlaştı

Kanal D Home Video Dış Kaynaklar Müdürü Can Anamur, Universal'le anlaşma

23.01.2008 - 09:27 | MediaCat

Yılın en çok konuşulan ve merakla beklenen en yeni filmlerini vizyondan kalkar kalmaz DVD ve VCD olarak hızlı bir şekilde piyasaya sunan ‘Kanal D Home Video’ kısa sürede yakaladığı yüksek satış rakamlarıyla da sektörde zirveye yerleşti. 2008 yılına dünyanın en önemli film prodüksiyon şirketi Universal Studios’un Türkiye lisansını alarak giren Kanal D Home Video, Hollywood’un havasını Türkiye’ye daha yakından hissettirecek.


‘Lisansların devamı gelecek’

Kanal D Home Video Dış Kaynaklar Müdürü Can Anamur, Universal’le anlaşma sürecini şöyle anlattı: “2005 Aralık ayında piyasa girdiğimiz zaman kendi filmlerimiz ve yerli ithalatçılardan topladığımız filmleri pazara sunuyorduk. Büyük bir yabancı film stüdyosuyla anlaşmamız yoktu. Amacımız büyük stüdyolardan birkaçıyla anlaşma yapmayı hedefliyorduk. ABD’nin en önemli ve büyük film yapım şirketi Universal ile anlaşma imzaladık. Universal stüdyoları 1 Ocak 2008 itibarıyla Türkiye lisansörü olarak Kanal D Home Video’yu seçti. Universal’in eski lisansörü Tiglon’du. Bunun yanında belgeselleriyle tanınan Discovery ile de anlaştık. Discovery de 1 Ocak’tan itibaren Türkiye lisansörü olarak Kanal D Home Video’yu seçti. Bunlar 2008 yılı için önemli başlangıç. Uzun süreli çalışmamızın bir sonucu lisansları almayı başardık. Devamının geleceğini ümit ediyoruz. Çünkü bu firmalar ve diğerlerinin de bizi seçmesi için çok önemli referans oluyor. Bu tür çalışmalarımız yıl içinde devam edecek. Daha ufak çaplı lisans anlaşmaları da yapacağız.”


‘DVD piyasasına düzen geldi’

Universal ile çalışmanın çok önemli olduğuna değinen Anamur, “ABD’de fimler kadar diziler de önemli olmaya başladı. Yapımcılar artık film kadar DVD de yapıyorlar. Hollywood’un iki büyüğü Warner ile Universal böyle çalışıyor. Universal 2006 yılında daha çok romantik-komedi biraz daha aile filmleri üretmiş. Aksiyon filmleri de vardı portföyünde. Universal listesinde 2007’de yine aksiyonlar var. Romantik komediler yine devam ediyor” diye konuştu. Anamur, 2008 yılında sadece Universal’dan 139 film çıkaracaklarını söyledi.

Kanal D Home Video’nun kısa sürede sektörde zirveye çıktığını söyleyen Can Anamur, sürecin Doğan Grubu bünyesindeki D Yapım’ın tüm haklarıyla yabancı film alımıyla başladığını ifade etti. Anamur şöyle dedi: “Tüm haklardan kastım şu, sinema, home video, tüm televizyonlar şifreli ya da şifresiz, otel yayınları ve internet gibi haklar. Derken listemiz oluşmaya başladı. Bu filmlerin video hakkı için ya bu işi yapan şirketlere bu hakkı devretmemiz gerekiyordu ya da kendi şirketimizi kurup kendi filmimizi kendimiz piyasaya çıkarmalıydık.

Kanal D Home Video’yu belirli bir yere getirmek için yerli DVD film hakları da almaya başladık. Türkiye’deki başka film ithalatçısı firmalardan film satın almaya başladık. Bir de piyasada DVD fiyatlarının çok artması sonucunda bunun bir çekidüzene girmesi de gerekiyordu. Yavaş yavaş sektörde pahalı ürün alamama ve korsana yönelme başlamıştı. Biz girdiğimiz zaman market raflarında DVD’lerin yeri azalıyordu. Kalite de iyi değildi. Eksiklikler çoktu. Yurtdışı takip edilmiyordu.”


Türkiye pazarının durumu

“Piyasaya girdiğimizde iki büyük ve yerli oyuncu Tiglon ve Palermo vardı sektörde” diyen Anamur şöyle dedi: “Tiglon yabancı Hollywood ana stüdyoların Türkiye haklarına sahipti. Warner, Fox ve Universal gibi. Bunlar senelik ya da iki yıllık anlaşmalar yapıyor.
Bir üçüncü oyuncu da Sony Columbia Home Video. Sony, kendi başına Türkiye’de ofisi olan ABD’li bir şirket. Bu şirket kendi ürünlerini dağıtıyor. Tiglon pazarda birinci sıradaydı. Biz girdikten sonra dengeler tamamen değişti. Sony Columbia yine kendi filmleriyle yer almaya devam ediyor. Küçük ama ciddi bir oyuncu. Palermo çekildi, isim değiştirdi, tekrar yapılanmaya girişti. Büyük darbe yedi bu işten. Tiglon da pazar kaybetti. Şimdi Tiglon ile Kanal D Home Video liderliği paylaşıyor. Birçok hafta ya da ay biz önde kapatıyoruz. Birçok hafta da onlar. Tam ölçü yok.”


Altyazılı HD filmler geliyor

2008’e başka ne gibi yeniliklerle gireceklerini sorduğumuz zaman Anamur şu yanıtı verdi: “High defination (HD) filmler piyasaya sunacağız. Şu anki görüntü ve ses kalitesini en az 10 kat artıran bir teknoloji bu. Son altı aydır HD filmler Türkiye’ye girdi fakat direkt ithal olduğu için Türkçe altyazı yok. Biz Türkiye’de Türkçe altyazılı HD filmler sunacağız. Dublaj da yapmayı düşünüyoruz. HD yeniliği için aslında 2008 beklendi. Yılda dört ve altı filmde körler için betimlemeli filmler sunmayı düşünüyoruz. ‘Sis ve Gece’de betimlemeyi denedik. Eski yerli fimler çıkmamıştı. Metin Erksan hiç yoktu mesela. Erksan’ın ‘Sevmek Zamanı’ vizyona da çıkmamış. Her ay bir film çıkaracağız.

‘Modern Klasikler’ diye bir seri başlattık. 90’lardan 2000’lerden bizce klasik olmayı hak edecek yeni filmleri bu isimle çıkardık. ’21 Gram’ bu projenin bir filmi. Daha önce çıkmış olmasına karşın biz bu seride bu filmle çıkınca listelerde bir numara olduk. Çünkü kaliteli DVD isteyen önemli bir alıcı kitle var. ‘Before the Rain’ Makedonya filmi. Bu filmi 2006’da çıktık. Dünyada ilk defa bizimle çıkmış oldu.”


‘DVD yetişkin oyuncağı’

“Sinemayı seven yetişkinlere DVD aslında oyuncak” diyen Anamur, “Metal kutu yapıyoruz. Kullanılmış kâğıttan kutu yapıyoruz. Farklı grafikler hazırlıyoruz. Yapacak çok şey var. Film listemiz çok sağlam bunun üzerine fikir üretiyoruz” dedi. Anamur, ne kadar DVD satıldığıyla ilgili soruya ise “Sinema bileti sayısı yıl yıl biliniyor. Geçen yıl 36 milyon bilet satılmıştı 2007’de düşüş oldu, çünkü parlak Türk ve yabancı film çıkmadı piyasaya. Fakat DVD’de satış rakamlarını bilemiyoruz. Herkes kendi rakamını biliyor” dedi.


‘Korsandan daha ucuza DVD sattık’

Korsanın dünyada çözümlenememiş bir problem olduğunu söyleyen Kanal D Home Video Genel Müdürü Engin Kıymaz, bu sorunun çözümünde en önemli katkıyı bilinçlenen tüketicinin yapacağını, ayrıca ucuzlayan DVD fiyatlarının korsana darbe vuracağını ifade etti. Kıymaz şunları söyledi: “Türkiye’de korsan DVD satan her bir nokta için ayrı bir başvuru yapmanız gerekiyor. Sayıları çok olduğu için bu da müthiş bir bürokrasi doğuruyor. İl Denetleme Kurulu bu adresleri dolaşıp tespit yapabilir. Fakat başa çıkamıyorlar anlaşılan. Toplumun daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hakikaten bir hırsızlık malı satın alınıyor. Ama tüketiciyi ucuz olması cezbediyor. Biz Kanal D Home Video olarak uygun fiyatlarla DVD satıyoruz, fakat korsanla mücadele edecek kadar fiyatları aşağılara çekmemiz kolay değil. Bilinçlenmeyle orijinal ürün satışları arttıkça fiyatlar da otomatik olarak düşecektir.”Yaptıkları bazı kampanyalarla korsanın altında fiyatla DVD sattıklarını açıklayan Kıymaz şöyle dedi: “Bazı kampanyalara korsanın da altında fiyatla çıktık. Daha önce çıktığımız filmlerdi bunlar. Zincir mağazalar belirli sayılarda alırsa ürünü 2.99 YTL’ye satabileceği duruma getirdik. Korsanın da altında bir fiyattı bu. Tüketicinin orijinal filmi korsanın altında alabilmesini sağladık. Korsancılara ‘Bak orijinali sizden ucuza aldım’ desinler istedik. Tabii yeni filmlerimizi bu fiyata satamazdık. Ama 2.99 YTL’ye satarken cüzi de olsa kâr bile elde ettik.”


‘DVD fiyatları giderek düşecek’

Can Anamur, Kanal D Home Video’nun piyasaya girmesiyle birçok sorunu ve eksiği bulunan sektöre nasıl çekidüzen geldiğini şöyle anlattı: “Biz girerken fiyat politikamızı yurtdışındaki gibi uygun yaptık. Bunun faydasını gördük. Rakiplerimiz de bunun faydasını gördü. Dışarıda fiyatlar devamlı düşüyordu. 25 dolar olan DVD’ler 10-15 dolara düşmüştü. Bu trendi Türk piyasası takip etmedi 24.99, 34.99 YTL’den DVD satılıyordu. Biz ise piyasaya dünyadaki gibi uygun fiyatlarla girdik. Ucuzlama hâlâ sürüyor. Çünkü CD baskı maliyeti düştü. Ucuzlayan bir iş DVD. Çünkü CD fiyatı çok düşük. Kartonet, o plastik kutular kuruşlarla ifade ediliyor. Asıl maliyet telif. Bu ürünün sanayi maliyeti çok düşük. 10’da 1’dir sanayi maliyeti. 10’da 9’u teliftir. Tabii bunun içinde dağıtım, son satıcının yüzdesi, KDV’si, kâr marjı da var.”


‘Satış arttıkça telif maliyeti azalır’

Anamur, ayrıca şunları söyledi: “Hedef düşük fiyata çok satmak. Pahalı filmi az satmak iyi bir strateji değil. 200-300 bin rakamlarına çekebilsek satışları o zaman fiyatlar daha da düşecektir. Fiyatlarda tek haneli rakamlara o zaman inilir. Telifin kaça bölüneceği önemli 5 bine bölmekle 200 bine bölmek aynı şey mi?” Fiyat uygun kalitede yüksek olunca orijinal DVD satışlarının artmaya başladığını ve son iki yıldır DVD’lerin tekrar zincir marketlerde yer aldığını söyleyen Anamur, “Artık zincir marketler reyon açmaya başladılar” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.