Global reklam harcamaları ümit verici

Global reklam harcamaları hala düşüş yönünde seyrediyorsa da, ikinci çeyrekte gerçekleşen kıpırdamalar düzelmeyi destekler nitelikte...

01.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Global reklam harcamaları hala düşüş yönünde seyrediyorsa da, ikinci çeyrekte gerçekleşen kıpırdamalar düzelmeyi destekler nitelikte. 2009 yılının başlangıcından itibaren, reklam harcamalarında ilk genişlemeyi gösteren bölge Asya Pasifik bölgesi oldu.
Global ekonominin iyiye doğru dönüşe geçmesi ile global reklam pazarı düzelme sinyalleri vermeye başladı.

Nielsen’in Asya, Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika bölgelerinde yer alan 27 pazarın değerlendirilmesi sonucunda elde ettiği ‘Global AdView Pulse’ raporuna göre, reklamcılıktaki genişleme geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6.8 gerileme kaydetti. Buna rağmen ikinci çeyrekteki gerilemenin (% 5.8) birinci çeyrekteki (% 7.9) gerilemeye göre daha sınırlı olduğu görülüyor.

ASYA PASİFİK BÜYÜMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Asya Pasifik Bölgesi’nin yüzde 6.5 ile ikici çeyrekte en yüksek büyüme rakamlarına eriştiği gözleniyor. Avrupa ve Kuzey Amerika Bölgesi ise hala ekonomik kriz nedeniyle bir takım mücadeleler içerisindeler.

Tüm medya araçları yılın ilk yarısında ekonominin kötü gidişatından kötü etkilenirken, Dergi (-%18.5) ve Gazeteler’in (-%7.5) en büyük yarayı alan taraf olduğu görülüyor. Radyo ise pek çok pazarda büyüme yönünde en fazla eksiyi alan taraf oldu. Radyoda ki düşüşün global olarak ilk yarıda yüzde 3.1 olduğu gözleniyor.

Televizyonun bölgelere göre karışık sonuçlar içerdiği görülüyor. Kuzey Amerika’da televizyon reklam harcamalarının 2008 yılının ilk altı ayına göre yüzde 14.9 düşüş gösterdiği, Avrupa’nın yüzde 8 gerilediği buna rağmen Asya Pasifik Bölgesi’nin geçen seneye göre artış kaydettiği görülüyor.

Öte yandan ilk 6 aylık verilerde, Televizyon ve Radyo’nun ikinci çeyrekte en ufak düşüşü gösterdiği, Asya Pasifik Bölgesi’nde hala büyüme kaydettiği buna rağmen Avrupa ve Kuzey Amerika’da gelir kayıplarının yaşandığı gözleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.