Global bilim yarışmasına Türkiye’den 8 proje

8 – 13 Mayıs tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenecek olan 62. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) Türkiye’yi temsil edecek projeler belirlendi.

04.05.2011 - 00:00 | MediaCat

8 – 13 Mayıs tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenecek olan 62. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) Türkiye’yi temsil edecek projeler belirlendi. Bu yıl yarışmada ülkemizi TÜBİTAK ve INEPO tarafından seçilen 8 farklı proje temsil edecek.

 

Türkiye’nin genç bilim insanları, 8-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenecek fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen akranları ile buluşacak, birbirinden ilginç ve işlevsel projeleriyle Türkiye’ye ödül getirmek için mücadele edecek.

Bu yıl Intel ISEF’te yarışacak Türk projeleri arasında sağlığa yararlı antibakteriyel yüzeyler için özel olarak üretilen düşük maliyetli bir kaplama yöntemi, Anka adlı yeni bir şifreleme modeli, süt ürünlerine antipatisi olan çocuklar için yoğurt özelliği taşıyan ekonomik sindirimi kolay sahlepsiz dondurma, antioksidan maddelerden üretilen boyar maddelerden sağlığa zarar vermeyen çocuk mobilya boyaları gibi birbirinden ilginç projeler yer alıyor.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda da ISEF’ten ödüllerle döndü. 2009 yılında yarışan beş Türk ekibinden ikisi, Takım Projeleri Büyük Ödülü ve Özel Ödül olmak üzere iki farklı ödüle layık görülmüştü. 2010 yılında da 59 ülkeden katılan yaklaşık 1600 öğrenciyle karşı mücadele eden gençlerin 7 projesinden 3’ü Türkiye’ye ödül getirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.