Gençler 1 günü 34 saat hissediyor

Ipsos, 12 - 19 yaş arası gençleri mercek altına aldı.

15.11.2018 - 11:08 | MediaCat

Gençler 1 günü 34 saat hissediyor

Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan 12 – 19 yaş arası gençlerin; markaların, reklamcıların, siyasetin ve eğitimcilerin odağına yerleşmiş oldukları ya da beş yıl içerisinde yerleşecekleri kanaatiyle yola çıkan Ipsos, gençleri anlamak üzere kılavuz niteliğinde bir araştırma gerçekleştirdi.

23 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında 12 – 19 yaş aralığındaki 750 gençle online olarak gerçekleştirilen Ipsos 360’ Teens Pulse adlı araştırmanın sonucunda, kuşak tanımlamalarından öteye geçilerek ve gençlerin duyarsız, sorumsuz ve sadakatsiz oldukları gibi önyargılı değerlendirmeler bir kenara bırakılarak, söz konusu kitlenin markalar, sosyalleşme alanları gibi çok çeşitli konulardaki tercihleri, değer yargıları, beğenileri ve dijital dünyadaki davranışları detaylı bir şekilde ortaya konuldu.

Araştırmanın sonuçlarına göre, gençlerin aynı anda çok iş yaptıkları ve çok ekranlı yaşadıklarından olsa gerek, bir günü daha uzun hissettikleri hatta 34 saat hissettikleri ortaya çıkıyor. Söz konusu kitlede yemek yerken ders çalışma, alışveriş yaparken atıştırmak gibi birden fazla eylemi bir arada gerçekleştirme davranışları belirgin şekilde gözlemleniyor.

Gençlerin dış görünüşlerine önem verdiklerinin ve harçlıklarının yüzde 22’sini giyime harcadıklarının görüldüğü araştırma sonuçlarına göre, kitlenin en sevdiği markalar arasında ilk 10 markanın 8’ini giyim markalarının oluşturduğu, kişisel bakım ve spor aktivitelerinin yaz aylarında üçüncü ve dördüncü büyük harcama kalemi olarak belirtildiği görülüyor. Gençlerin yabancı marka gibi bir saplantılarının olmadığını gösteren araştırmada gençlerin en sevdikleri markalar sıralamasında ilk 10 markanın 4’ünün Türkiye’den olduğu sonucuna varılıyor.

Araştırmanın gençlerin sosyalleşme alanlarına dair kısmındaysa gençlerin sosyalleşme alanı tercihlerinde yüzde 55’le AVM’lerin öne çıktığı, yüzde 53’ününse açık havada sosyalleşmeyi tercih ettikleri görülüyor.

Araştırmada yer alan “Ailemin değerlerini hiçbir zaman göz ardı etmem” ifadesine gençlerin katılımıysa yüzde 72. Bu da gençlerin aile bağlarının güçlü olduğuna işaret ediyor.

Ipsos 360’ Teens Pulse, gençlerin yüzde 74’ünün Instagram’da gizli hesap kullandıklarını, bir anlamda takipçilerini kendilerinin seçmek ve mahremiyetlerini korumak istediklerini ortaya koyuyor. Gençlerin en sık kullandıkları emojilerse şöyle:

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.