Galloway’den metaverse ve NFT’lere dair öngörüler

NYU Pazarlama Profesörü Scott Galloway'in SXSW 2022 sahnesinde paylaştığı öngörülere kulak verelim.

17.03.2022 - 16:10 | Simge Şenses

Galloway'den metaverse ve NFT'lere dair öngörüler

New York Üniversitesi’nin (NYU) pazarlama profesörü, yazar ve girişimci Scott Galloway, önümüzdeki üç yıla dair tahminlerini aktarmak üzere SXSW 2022 sahnesindeydi. Teknolojiden finansa ve uluslararası ilişkilere kadar farklı konu başlıklarına değinen Galloway’in en çok üzerinde durduğu konulardan biri de pazarlama dünyasının yeni oyun alanına dönüşen metaverse oldu.

Konuşmasında Meta’nın vizyonuna güvensizliğini dile getiren Galloway, NFT’lere ve önde gelen NFT pazaryeri OpenSea’nin geleceğine dair öngörülerinden ve lüks markaları bekleyen kripto fırsatlarından da bahsetti.

Metaverse’ün kaybedeni Meta, kazananı Apple olacak

Kısa süre önce isim değişikliğiyle Meta’ya dönüşen Facebook’un yarattığı metaverse vizyonunun altını doldurmakta başarısız olacağını öngören Galloway, şirketin yeniden markalaşma hamlesini, piyasa değerindeki kayıp ve çoğunluğu reklam gelirlerinden oluşan gelir kalemlerini çeşitlendirememesi gibi sorunları unutturma gayreti olarak yorumladı.

Galloway’e göre metaverse özelinde en çok öne çıkacak marka ise Apple olacak. Apple’ın henüz herhangi bir metaverse vizyonu açıklamadığı düşünüldüğünde bu şaşırtıcı bir tahmin ancak profesöre göre Apple cihazların diğer cihazlarla entegrasyon kabiliyeti ve kitlesel benimsenme avantajı hesaba katıldığında bu tahmin olasılık dışı değil. Ayrıca AirPod’lar da ses odaklı bir meta veri deposuna benzersiz bir portal görevi görebilir.

Lüks markalar başarılı kripto para birimleri geliştirebilir

Gucci ve Prada’nın müşterilerine bir statü göstergesi olarak NFT koleksiyonları sunmalarına benzer biçimde, lüks markaların aynı zamanda kendi kripto paralarını geliştirebileceklerini ifade eden Galloway, bunun markalara topluluklarıyla bağlarını güçlendirme ve müşteri sadakatini artırma fırsatı sunacağını savundu. Lüks markaların, nadir coin’lerine sahip müşterilerine özel ürünlerine erişim ve metaverse’teki alanlarında özel haklar gibi ayrıcalıklar sunarak para birimlerinin değerini artırabileceklerini söyleyen Galloway, spekülasyonların ve insanların nadir olana sahip olma dürtüsünün bunu mümkün kılmaya yeteceğini belirtti.

OpenSea’nin değerlemesi iki katına çıkacak

Yaşam pratiklerimiz her zamankinden daha internete bağımlı hale geldikçe, dijital varlıkların statü göstergesi olmayı sürdüreceğini ve değer kazanmaya devam edeceğini düşünen Galloway, NFT’ler konusunda iyimser.

Galloway’e göre, ethereum tabanlı NFT satışlarının yüzde 98’inin gerçekleştiği NFT pazaryeri OpenSea’nin değeri gelecek yıl iki katına çıkacak. Bu tahmin, diğerleriyle kıyaslandığında somut verilerle de desteklenmesi bakımından gerçekçi. Zira temmuz ayında değeri 1,5 milyar dolar olan şirket, yılın başında aldığı yatırımla değerlemesini 13,3 milyar dolara yükseltti. NFT’lerin popülaritesinin artması da şirketin büyümesini sürdüreceğinin önemli göstergelerinden biri. Galloway’e göre, medya şirketleri ve spor franchise’ları da NFT’lerin değer kazanmasından faydalanacak gruplar arasında.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.