Floyd’a saygı duruşu

George Floyd, bu yıl itibarıyla ABD hükümeti tarafından resmî olarak tanınarak federal tatil ilan edilen Juneteenth'te unutulmadı.

21.06.2021 - 14:46 | Simge Şenses

Geçtiğimiz yıl ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd, ülkede 1865’ten bu yana köleliğin yasaklanmasının yıldönümü olarak kutlanan 19 Haziran’da (Juneteenth) unutulmadı. Yaşamları haksız yere ellerinden alınan siyah vatandaşları anmak ve eşitlik mücadelesini sürdürmek gayesiyle ABD’deki bazı şehirlere Floyd’un yeni heykelleri dikildi.

Heykellerden biri, Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin dışına yerleştirildi. George Floyd’un kardeşi Terrence Floyd, Cumartesi günü kütüphanenin önünde düzenlenen Juneteenth mitinginde kardeşinin altı metrelik bir büstünün açılışını gerçekleştirdi. Sanatçı Chris Carnabuci tarafından oluşturulan büst, her biri 3D modelleme yazılımı ve CNC ekipmanı ile kesilmiş kontrplak parçalarıyla oluşturuldu ve elle birleştirildi.


Geçtiğimiz Çarşamba günü de Newark Belediye Başkanı Ras Baraka, belediye binasının önüne yerleştirilen 700 kiloluk bir bronz George Floyd heykelinin açılışını yapmıştı. Floyd’u bir bankta oturmuş ve kolunu yanında oturanın omzuna uzatmış şekilde tasvir eden heykel hakkında USA Today’e açıklama yapan Baraka, Floyd’u “tarihin dönüm noktalarından birinde kendisinden çok daha fazlası”nın sembolü olarak nitelendirmişti.

Kaynak: Design Taxi, CNN, USA Today

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.