Fitch Ratings, HSBC Holdings Plc’nin AA kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, HSBC Holdings plc ve iştiraki HSBC Bank plc’nin...

22.10.2008 - 12:02 | MediaCat

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, HSBC Holdings plc ve iştiraki HSBC Bank plc’nin uzun vadeli kredi notlarını “AA” olarak teyid etti. Fitch Ratings’in değerlendirmesinde HSBC Holdings’in sağlam sermaye yapısı, yaygın ağı ve güçlü likiditesinin notların korunmasında etkili olduğunu belirtildi.

Fitch Ratings, HSBC Holdings plc ve iştiraki HSBC Bank plc’nin uzun vadeli kredi notlarını AA, görünümlerini de durağan olarak teyit etti. Fitch Ratings’in yöneticilerinden James Longsdon “Birçok banka gibi HSBC de orta vadede belli başlı iş kollarının gelir ve varlık değerlerinde engellerle karşı karşıya kalacaktır. Ancak dengeli ve zengin coğrafi dağılımı sayesinde HSBC Grubu, rakiplerine göre minimum oranda etkilenecektir” diye konuştu. HSBC Holdings plc’nin bankacılık ve finans alanında hizmet veren iştiraklerinin kaynak ve likidite açısından sağlam altyapıya sahip olduğunu ifade eden Longsdon, “Küresel krizde HSBC Grubu’nun rakiplerinden ayrışması ve öne çıkmasında iştirakleri etkili olmuştur” dedi.

Uluslararası piyasalarda bankacılık denetleme ve düzenleme kuruluşlarının, bankaları gözden geçirip, değerlendirdiğine dikkat çeken Fitch Ratings, hükümetlerin minimum sermaye oranlarını arttırdığı bir dönemde HSBC’nin İngiliz Hükümeti’nin desteğini almadan, kendi kaynaklarını kullanarak 750 milyon £’lik sermaye artışına gittiğini hatırlattı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.