Sony Ericsson üçüncü çeyreği başa baş kapattı

Sony Ericsson Mobile Communications AB (Sony Ericsson) 30 Eylül'de sona eren üçüncü dönem raporunu açıkladı...

22.10.2008 - 12:12 | MediaCat

Sony Ericsson Mobile Communications AB (Sony Ericsson) 30 Eylül’de sona eren üçüncü dönem raporunu açıkladı:

Üçüncü dönemde 2007 yılının aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı ve 25,7 milyon adet telefon ile 2,808 milyon Euro satış kaydedildi. Dövizdeki dalgalanmalar ve ürün portföyünde daha düşük fiyatlı telefonların yer almaya başlaması, satışlarda yaşanan söz konusu düşüşün en önemli nedenleri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda brüt kar miktarı da tedarikçi cephesinde süregelen maliyet baskısı nedeniyle de bir önceki yıla göre azaldı. Bu durum ikinci çeyreğin sonunda güçlü rekabete rağmen lanse edilen Sony Ericsson Cyber-shot™ telefon C902 gibi yüksek satış oranına sahip yeni modellerle birlikte hafifletildi. Vergi öncesi gelirler, 35 milyon Euro tutarındaki yeniden yapılandırma maliyetleri dışında, 2007 yılının aynı dönemine oranla düşüş göstererek 12 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti.

Ortalama satış fiyatı, Sony Ericsson için geçtiğimiz yılın aynı dönemine ve geçen döneme göre düşüş gösterdi. Düşüş, pazarda fiyat rekabetinin yükselmesi ve telefonların daha düşük fiyatla satışa sunulmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Üçüncü çeyrek için pazar payı değişim göstermeyerek %8 civarlarında kaldı.

Rapor konusundaki görüşlerini “Üçüncü çeyrek Sony Ericsson için beklediğimiz gibi zorlu geçti. Operasyon ve kaynaklarımızı düzenleme planlarımız doğrultusunda çok daha çevik ve fiyat etkili bir organizasyon yapısı için yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte bir adım daha ileriye gittik. Daha önce açıklandığı gibi 2009 ikinci çeyreğinin sonunda işletme maliyetlerini yıllık 300 milyon Euro azaltmış olma hedefimiz geçerliliğini koruyor. Bu hedefin tam etkisini ikinci çeyreğin ortalarında görmeyi bekliyoruz.” sözleriyle dile getiren Sony Ericsson Başkanı Dick Komiyama, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Düzenleme planımızı hızla hayata geçirerek organizasyonumuzun ve büyüklüğümüzün tekrar sağlıklı karlılığa dayalı bir yapıya kavuşmasını garantileyeceğiz.”

Müzik servisleri konusunda öncü Sony Ericsson üçüncü çeyrekte ayrıca, telefon ve PC’den daha hızlı ve yüksek kaliteli müzik indirmeye olanak sağlayan PlayNowTM plus isimli servisini duyurdu.

Sony Ericsson üçüncü çeyrekte aynı zamanda, üç yeni Walkman® telefon modeli, ilk Uma cihazı G705 ve YouTubeTM ile entegre edilebilen ilk modelleri W595, W902, G705’i duyurdu. Sony Ericsson pazara büyük bir yenilik getiren çıkan ve birçok farklı fonksiyonu bir arada sunan ilk multimedya telefonunu XperiaTM X1’ını da piyasaya sundu.

Daha önce de açıklandığı gibi Sony Ericsson bu dönemde, şirketin eşit hisseli kurucuları olan Sony ve Ericsson’a 2007 kar payından toplamda 300 milyon Euro’luk (her biri 150 milyon Euro) ikinci ödemesini de gerçekleştirdi. Sony Ericsson’un Eylül 2008 itibariyle 1,4 milyar Euro nakdi bulunuyor.

Sony Ericsson cep telefonu global pazarının 2008 yılı sonunda %10 büyüyeceğini ve ortalama satış fiyatlarının düşmeye devam edeceğini öngörüyor. Büyümenin, düşük fiyatlı telefonların daha çok satıldığı gelişmekte olan pazarlardan kaynaklanacağı belirtiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.