Finansal Bilinç Konferansı gerçekleşti

Finansal Bilinç Konferansı’nda “Türkiye’de finansal eğitimin önemi” vurgulandı

26.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Finansal Bilinç Konferansı’nda “Türkiye’de finansal eğitimin önemi” vurgulandı

Visa Europe tarafından sağlıklı ve sürdürebilir ekonominin vazgeçilmez unsurlarından “bilinçli tüketici” kavramının geliştirilmesi amacıyla, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tüketicinin Finansal Bilincinin Geliştirilmesi Konferansı sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, paydaşlar ve üye bankaların katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansta bir konuşma yapan Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe’un finansal okuryazarlık alanında 7 milyon Euro tutarında yatırım yaptığını belirterek, “Visa Europe olarak ödeme sistemlerindeki lider konumumuzdan yola çıkarak, finansal okuryazarlık alanında da sektöre liderlik etme stratejisini benimsedik. Visa Europe’un bu konudaki çabaları; tüketicilerin bilinçlendirilmesi, üye bankalarla bağlantılı çalışmalar, gibi farklı paydaşları bir araya getirerek yapılan işbirlikleriyle devam edecek” dedi. Ülman, Avrupa genelinde araştırmalara bakıldığında çarpıcı sonuçlara rastlandığını, Fransız tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlasının finansal ürünleri anlamakta zorlandığını; Romanya’da ise 16 yaş üzeri Romen nüfusunun yüzde 52’sinin herhangi bir finansal hizmetten yararlanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Visa Europe’un finansal okuryazarlık alanındaki çalışmalarını ülkemizde son yıllarda paydaşlarının işbirliğiyle yürüttüğünü vurgulayan Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak ise konuşmasında,”Visa Europe, ödemeler ve borçlanma alanındaki tüm oyuncuların bilinçlendirilmesinde etkin rol oynuyor. Türkiye’de bu alanda kat edecek çok yolumuz var, bu nedenle kamu ve özel sektörün işbirliği çok önemli. Finansal okur yazarlığı yüksek bireylerin daha doğru yatırım ve tasarruf kararları alacaklarına inanıyor, finansal okur yazarlığı gelişmiş bir toplumda ekonominin daha isitikrarlı ve sürdürülebilir olacağını biliyoruz. Paramı Yönetebiliyorum projesiyle bu alanda mütevazı ama önemli bir adım attık. Projeyle ilgili ilk yıllık sonuçlarını yakın zamanda açıklayacağız” dedi.

Konferansta açılış konuşmalarının ardından, Doğuş Holding Strateji Başkanı Özlem Denizmen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk panelde, BM Kalkınma Programı Özel Sektör Projeleri Direktörü Hansın Doğan, Infakto Araştırma Yönetici Ortağı Emre Erdoğan, Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüsne Demirel “Finansal Eğitim Modelleri” konusundaki görüşlerini paylaştı. Panelde, Paramı Yönetebiliyorum projesi ile ilgili detaylı bilgiler aktarılırken, projenin sosyal etki analizi sonuçları katılımcılarla paylaşıldı. İlk panel, finansal okuryazarlık eğitiminin Türkiye ve dünyadaki önemine ilişkin değerlendirme ve öneriler ile tamamlandı.

“Tüketicinin Sorumluluğu”nun masaya yatırıldığı ikinci panel ise, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Erdal Sağlam’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Kamer Karakurum Özdemir, TCMB Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcısı Cihan Aktaş, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Soner Canko, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü Denetim Birimi Koordinatörü Yakup Güzel ve Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Engin Başaran, finansal okuryazarlığın önemi ile tüketici olarak bireylerin bilinçlendirilmesi paydaşların bakış açısından ele aldı. Panelde finansal bilincin mali istikrara olumlu etkileri vurgulanırken, tüketicilerin tüm olanakların kullanılarak bilinçlendirilmesi gerektiğine değinildi.

Visa Europe’un 2006 yılından bu yana sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve üye bankaların katılımıyla düzenlediği konferans dizisiyle tüketicinin finansal bilincinin geliştirmesine destek vermek hedefleniyor. Şirket, bu alandaki faaliyetlerini, Paramı Yönetebiliyorum Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi, tüketicileri bilgilendirmeye yönelik web sitesi, Tüketiciler Derneği ile ortak çalışmalarla farklı alanlarda sürdürüyor.

T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat için Gençlik Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankaların katılımıyla başlatılan “Paramı Yönetebiliyorum” kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Türkiye çapında 15 – 30 yaş arasında gençleri bütçeleme ve finansal yönetim üzerine eğitmeyi hedefliyor. Proje kapsamında bir yılda yaklaşık 33 ilde 6000’i aşkın gence eğitim verildi.

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.