Yurtdışı turizminde en çok tercih edilen yerler

2010’da vize gerektirmeyen ülkelere giden turist sayısı artt. 2011’de bu ülkeler arasına vize ve direkt uçuş kolaylıkları sunan Meksika, Jamaika, Vietnam, Kenya, Küba ve Güney Afrika’nın katılması bekleniyor.

26.04.2011 - 00:00 | MediaCat

2010’da vize gerektirmeyen ülkelere giden turist sayısı artt. 2011’de bu ülkeler arasına vize ve direkt uçuş kolaylıkları sunan Meksika, Jamaika, Vietnam, Kenya, Küba ve Güney Afrika’nın katılması bekleniyor.

Tatil için yurtdışına çıkan Türklerin sayısı arttıkça farklı ülkeler ve şehirler gündeme geliyor. 2010’da Türkiye’den diğer ülkelere giden turist sayısında yüzde 30 oranında artış yaşanmıştı. Bu artış özellikle Paris, Milano, Madrid gibi klasik turların yanı sıra Suriye, Mısır gibi ülkeler ve Uzakdoğu gibi vize gerektirmeyen bölgelerde daha büyük oldu.

2011’de bu ülkeler arasına Meksika, Jamaika, Vietnam, Kenya, Küba, Güney Afrika gibi ülkelerin katılması bekleniyor. Örneğin Meksika’ya ABD vizesi olan herkesin pasaportuyla kolaylıkla giriş yapabilmesi bu ülkenin tercih edilmesinde rol oynuyor. Bunlar arasında THY’nin aktarmasız uçuşlar düzenlediği bölgelere giden turist sayısında ise önemli ölçüde artış yaşandığı göze çarpıyor.

Ülkemizde son dönemde artan yurtdışına çıkış oranlarının 2011’de en yüksek seviyeyi bulacağı tahmin ediliyor. Özellikle bayramlar gibi uzun resmi tatil dönemlerinde ve Türk parasının değerli kalması gibi nedenlerle seyahat acentelerinin yurtdışı turlarına da talep artıyor.

Gazella Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel’in konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle: “Türk halkı artık seyahat ve tur alımı konusunda bilinçlenmiş durumda ve gitmediği uzak ülkeleri görmek, ağırlıklı olarak kültür amaçlı seyahat etmek istiyor. Gazella Turizm olarak biz de tur programlarımızı hazırlarken bunları göz önüne alıyoruz. 2012 senesinde Latin Amerika ve Afrika genelde konsantre olacağımız bölgeler olacak. Latin Amerika eskiden beridir Türk müşterilerin ilgisini çekmiştir ve halen de çekmeye devam ediyor. Afrika ise son 3 senenin gelişen trendi. Özelikle THY’nin direk uçuşları, politikacıların sık sık Afrika ülkelerine ziyaretleri bu trendi hızlandırdı.

Kuzey Afrika’daki hareketlenmeler ve algılarda oluşan Uzakdoğu’da radyasyon tehlikesi, kısa vadede bu bölgelerin olumsuz etkilenmesine yol açsa da her şeyin normale dönmesiyle beraber 2012’de yine bu bölgelere talep gelecektir.

Yakın ve hızla trendi artan bir destinasyon da Beyrut. Vizesiz olması, kültürünün yakın olması tercihleri Beyrut’a yöneltiyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.