MediaCat

Fazla İspanya’ya açıldı

Teknoloji odaklı bütünsel atık yönetimi şirketi Fazla, küreselleşme yolculuğundaki ilk adımını İspanya’ya attı.

Atık oluşumunu kaynağında azaltmak ve oluşan atıklar ile değer yaratmak için teknoloji odaklı, bütüncül atık yönetimi çözümleri sunan Fazla, operasyon ağını İspanya’ya genişletti.

Fazla Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, “Fazla olarak sürdürülebilir bir iş modeli geliştirmek, atık oluşumunu ve atık kaynaklı karbon emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmak ve gelecek nesillere örnek olmak misyonuyla yola çıktık. Tüm ekosistemleri etkileyen küresel bir sorun olan iklim krizi ile birlikte sürdürülebilirlik perspektifinin benimsenmesi son yıllarda çok önemli bir konu haline geldi. Kaynak kullanımına bağlı karbon salımı eşi benzeri görülmemiş bir yükseliş gösterirken ortalama küresel yüzey sıcaklığı da kaydedilen en yüksek seviyede ilerliyor. Bu bağlamda atık yönetimi, bu sorunla mücadelede ele alınması gereken önemli konulardan biri” şeklinde konuştu.

İspanya’da atık yönetimi ve döngüsel ekonomi konusunda atılan adımlara ve Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı’nın yayınladığı son verilere göre, ülkede israf edilen yiyecek ve içeceklerin toplam hacmi litrede 1,201,92 milyon kilogram ve 2021 yılı verileriyle karşılaştırıldığında yüzde 6,3’lük bir azalma görülüyor. Aynı rapor; gıda israf etmeyen hanelerin 2021’den 2022’ye yüzde 26’dan yüzde 29,2’ye yükseldiğini işaret ediyor. 2022’de ise artıklardan kaynaklanan atık miktarı aynı dönemde yüzde 18,9’dan yüzde 21,4’e yükselmiş durumda. Silahlı, İspanya açılımı ile ilgili “Heyecanlıyız ve çok yüksek motivasyon içerisindeyiz. Amacımız; tedarik zincirinin paydaşları arasında güçlü bağlantılar geliştirmek, sürdürülebilir sistemler oluşturup İspanya’da halihazırda atılmış olan adımları güçlendirip ivmelenen bir etki yaratmak” değerlendirmesinde bulundu.

Silahlı, Fazla olarak hazırladıkları Bütünsel Atık Yönetiminin Bugünü Ve Geleceği Raporu hakkında da bilgiler vererek “Hazırladığımız Bütünsel Atık Yönetiminin Bugünü ve Geleceği Raporu ile küresel atık probleminin bir resmini çizerken gıda başta olmak üzere plastik, tekstil ve kimya gibi gıda dışı sektörlerdeki atık durumunu da ele aldık. Küresel atık problemine ve iklim krizi ile arasındaki ilişkiye dikkat çekmeyi, sürdürülebilir sistemlerin gerekliliğini vurgulamayı ve bu anlamda sahiplenilmesi gereken yaklaşımların önemini vurgulamayı amaçladık” dedi.

B-Corp sertifikası sahibi olan sosyal girişim, haziran ayında 43 milyon dolar değerleme üzerinden 6 milyon dolar yatırım aldığını ve bu yatırımı küreselleşme ve ekip büyümesi için kullanacağını paylaşmıştı.

Görsel: fazla.com

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.