MediaCat

Farkındalık yaratan yüz “tanıyamama”

A.L.M.A. ve Havas Republica’dan Alzheimer semptomlarından yüz tanıma zorluğuna odaklanan farkındalık çalışması.

Alzheimer farkındalığı için geçtiğimiz yıllarda Arjantin’de futbolun gücünü arkasına alarak unutulan maç ve isim karışıklığı çalışmalarına imza atan sivil toplum kuruluşu A.L.M.A., farkındalık çalışmalarına bir yenisini futbol kulübü Defensa y Justicia ve TNT Sports işbirliğiyle ekledi.

STK’nın isim karışıklığı kampanyasında çalıştığı Republica Havas imzası taşıyan ” Face Un-Recognition” (Yüz Tanıyamama) adlı yeni çalışmada, Alzheimer’ın yaygın semptomlarından yüz tanıma zorluğuna odaklanıldı. Semptoma dikkat çekmek amacıyla, Defensa y Justicia’nın gol kralı futbolcusu Nicolás Fernández’e aşırı benzeyen bir aktör bulundu ve aktörle futbolcu bir haftalığına rolleri değişti. Kulübün sosyal medya paylaşımlarında Fernández yerine benzeri boy gösterince tartışma da kaçınılmaz oldu. Kimileri değişikliği fark edemedi kimileri ise ortada bir karışıklık olduğunu dillendirdi. Gerçekler ise resmî bir maçın ardından canlı yayında açıklandı.

Bu tür kampanyaların yalnızca derneğin bilinirliğini artırmadığını, aynı zamanda ve daha da önemlisi, hastalığın erken teşhisinin önemini vurguladığını ifade eden A.L.M.A. Başkan Yardımcısı Guillermo Ferro, mesajın milyonlara ulaşmasında futbolun katkısının da altını da çiziyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.