MediaCat

Farkındalık için unutulan maç

ALMA ve HOY Buenos Aires’ten milyonlara ulaşan Alzheimer farkındalık kampanyası.

Farkındalık için unutulan maç

Futbolculara maçın ardından mikrofon uzatıldığında maç hakkında konuşmaları, kendilerinin ya da takımın performansını değerlendirmeleri beklenir. Arjantin’de geçtiğimiz ay Sarmiento ile karşılaştıkları maç sonrası röportaj alanına gelen Racing Club kaptanı Leo Sigali’den beklenen de buydu fakat ortada bir sorun vardı: Sigaldi maça dair hiçbir şey hatırlamıyordu. Kaptan tüm soruları “Hatırlamıyorum” şeklinde yanıtladı ve alandan ayrıldı.

Röportajın hemen ardından gazeteciler ve taraftarlar Sigaldi’yi konuşmaya başladı. Futbolun en az ülkemizdeki kadar popüler olduğu Arjantin’de herkes kaptanın durumunu merak ediyordu. Çok geçmeden her şeyin bir farkındalık kampanyasının parçası olduğu anlaşıldı. Alzheimer ile mücadele derneği ALMA ve HOY Buenos Aires işbirliğiyle hayata geçirilen farkındalık kampanyası, hastalığın ilk belirtilerinden kısa dönem hafıza kaybına dikkat çekiyordu.

HOY Buenos Aires Yönetici Kreatif Direktörü María Luján Donaire, 58 milyon insana ulaşmasının yanı sıra sosyal medyada 270 milyon etkileşim elde eden kampanyayı, “Kampanyanın organik etkisi uzun süredir görmediğim büyüklükte oldu. Sosyal ağlardaki diğer tüm konuları geride bırakarak Alzheimer’ın nasıl Arjantin’in en çok konuşulan konusu olduğunu, aynı zamanda radyodan televizyona iki hafta boyunca medyanın gündeminde yer aldığını görmek olağanüstü” sözleriyle yorumluyor.

Fikre ilk andan itibaren inandıklarını ve etkili olacağını bildiklerini ancak etkisinin dünya genelinde bu bu denli büyük olacağını beklemediklerini söyleyen HOY Buenos Aires Kreatif Direktörleri Santiago Ledesma ve Damián Palopoli de “Ajans için çok önemli bir kampanya. Alzheimer hakkında farkındalık yaratmamızı, ALMA’ya görünürlük kazandırmamızı sağladı. En önemlisi de çokça ihtiyaç duyulan bu bilgiye bundan sonra daha fazla insanın erişimi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.