Farkındalık yaratan bir kutu açma videosu

Thomson Reuters Vakfı'ndan modern köleliğe dikkat çeken bir proje.

24.05.2018 - 17:23 | Sencer Uçar

Moda markalarının tedarik zincirlerinde çalışan işçilerin içerisinde bulunduğu kötü koşullara, bir başka deyişle modern köleliğe dikkat çekmek isteyen global enformasyon ve haber ağı Thomson Reuters Vakfı, TBWA\Chiat\Day New York ve YouTuber Jacques Slade ile yaratıcı bir işbirliğine imza attı.

Sosyal medyada bir hayli popüler olan kutu açma (unboxing) videolarının gücünden faydalanan vakıf, kanalında kutu açma videoları ile sık sık ayakkabı incelemesi yapan Slade’e sürpriz bir paket yolladı.

Slade’in kanalında yayınlanan video, ilk bakışta herhangi bir kutu açma videosu gibi duruyor. Kargo ambalajından kurtulduktan sonra üzerinde “el yapımı” yazan ayakkabı kutusunu incelemeye başlayan Slade kutuyu iki yana doğru açtığında, “köle yapımı” yazısı ile karşılaşıyor. Slade, ayakkabı merakı ile kutuyu açtığında, “Kölelik yüzyıllar önce ortadan kalkmadı. Günümüz dünyasında insanlar hala ücretsiz ya da düşük ücret karşılığında; korku, borç ve şiddetin gölgesinde çalışıyor. Buna türlü adlar uydurabiliriz ama hepsi aynı kapıya çıkacak: kölelik.” satırlarının yer aldığı bir mektupla karşılaşıyor.

Kutudaki bir diğer mesaj ise moda şirketlerinin yüzde 71’inin, tedarik zincirlerinde köleliğin mevcut olabileceğini kabul ediyor olmaları.

The Shoe Surgeon tasarımı taşıyan ayakkabıların tabanından bağcıklarına kadar birçok yerinde, modern köleliğe dair açık mesajlar mevcut. Örneğin, logo gibi algılanan 40M, günümüzdeki modern kölelerin sayısını temsil ediyor. Aynı şekilde, ayakkabının üzerindeki 161 de köleliğin mevcut olduğu ülke sayısını göstermesi için yerleştirilmiş.

Vakıf, YouTuber Jacques Slade ile işbirliği yaparak genç kitlelere seslenmeyi hedefliyor. Slade’in YouTube kanalında yer alan video şu ana kadar 80 bin görüntülenmeyi de aşmış durumda.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.