MediaCat

Facebook reklam network’ünü kuruyor

Mobil reklam ağının ay sonunda tanıtılması bekleniyor.

Facebook reklam network’ünü kuruyor

Birçok kişi uzunca bir süredir sosyal medya devi Facebook‘un kendine ait bir reklam network’ü kurmasını istiyordu. Anlaşılan o ki, bu istek nihayet karşılık buluyor. İlki 2007 yılında gerçekleştirilen ve Facebook’a ürün ve hizmet geliştiren bilişim insanlarını bir araya getiren F8 konferansında yeni mobil reklam network’ünün detaylarının açıklanacağı tahmin ediliyor.

Gelen haberin büyük bir sürpriz olmadığı açık. Bir milyarı aşkın kullanıcı havuzunun ne denli isabetli bir hedeflemeye olanak sağlayabileceği düşünüldüğünde bu hamlenin nispeten geç geldiğini söylemek bile mümkün. Haber henüz Facebook yetkililerince doğrulanmamış olsa da geçtiğimiz Ocak ayında yine site yetkililerince yapılan bir açıklamada diğer uygulamalar üzerinden reklam satışı gerçekleştirmenin yollarının arandığı, o dönem ‘deney aşamasında’ denilen uygulamanın ‘bir nevi mobil reklam networkü’ olarak değerlendirilebileceği belirtilmişti.

Geçtiğimiz dönemde kendi sitesi üzerinde reklam satışına fazlasıyla mesai harcayan ve geçtiğimiz iki yıla kadar mobildeki geliri devede kulak kalan Facebook’un bu hamlesini 2013’ün yalnızca son üç ayında 1,24 milyar dolar mobil reklam geliri elde edişi ile açıklamak mümkün.

Elbette Mark Zuckerberg ve güvendiği danışmanlarından oluşan M-Team adlı ekibi mobil reklam network’ü konusunda da sıkı bir rekabet bekliyor. Google‘ın AdMob‘unun dışında Millennial Media gibi görece küçük oyuncuların da yer aldığı pazarda, reklam satış platformuna son olarak MoPub reklam networkünü ekleyen Twitter da bulunuyor.

Kaynak: Recode

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.