MediaCat

Ex’ten next olur mu?

Genç tüketiciler için değişen yaşlı markalar.

Ex’ten next olur mu?

1984 yapımı Kırmızılı Kadın (Woman in Red) ve ertesi yıl ülkemizde de uyarlanan, Şener Şen‘in başrolünde oynadığı Aşık Oldum adlı filmlerde evli ve sorunsuz, güvenilir bir hayatı olan orta yaşlı bir adamın, genç ve güzel bir kadına aşık olmasıyla birlikte geçirdiği değişimi; bu genç kadına ayak uydurmak için her şeyini riske atarak verdiği mücadeleyi ve her seferinde uğradığı hayal kırıklıklarını izleriz.

“Kendi liginde olmadığını” hissettiği revaçta olanı elde etmek için sahip olduklarından vazgeçmeyi dahi göze almak, bazen olmadığı biri gibi davranıp bazen yepyeni biri olmak insanların hayatlarının belirli dönemlerinde atmaya cesaret ettikleri adımlar.

Tıpkı markalar gibi. Kemikleşmiş tüketicileriyle birlikte yaşlanan markaların da bazıları bu durumu kabullenip geçiş sürecini kucaklarken, diğer pek çoğu zamanın geçtiğini ve yerlerini daha revaçtaki markalara bırakmakta olduklarını kabullenmekte zorluk yaşıyorlar.

Geleneksel pazarlamaya erişmekte zorluk yaşayan Y Kuşağı‘na biraz daha yakınlaşabilmek için pek çok köklü marka dönüşürken, bu yenilik yarışında bazılarının çabaları başarılı bazılarınınkiyse başarısız oluyor.

Maxwell House

“Emekli takımının favori markalarından biri olan” 122 yaşındaki hazır kahve markası Maxwell House, hedef kitlesine odaklanmaya devam etmek yerine Y Kuşağı’na erişmeye çalışıyor. Kahve içmeyi seven ancak ender olarak evlerinde kahve yapan ve daha da ender olarak siyah kahve içen bu yeni profilin ilgisini çekmek isteyen marka, bu uğurda yeni bir seri çıkardı: Maxwell House Buzlu Kahve Konsantreleri. Karamel, vanilya ve başka aromalarda satılan bu konsantre kahveler, yanında buzu olan herkese dilediği yerde buzlu kahve içme imkanı sunuyor.

Ex'ten Next: Maxwell

Residence Inn

Uluslararası oteller zinciri The Marriott‘un sahibi olduğu Residence Inn bu yıl 40 yaşına bastı ve yaşlandığını kabullenmeye henüz hazır değil. Eski misafirleriyle sakin günler geçirmek yerine yüzünü yabancı misafir adaylarına dönen marka, bu kitleyi kendisine çekebilmek için Residence Inn Mix adlı yeni bir program başlattı. Farklı “konulu geceler”de bir araya gelen misafirlerin, her Çarşamba gelen yemek arabası ve yakılan ateşin etrafında sosyalleşmesini hedefleyen programa ek olarak markanın bazı şubelerinde Blippar ile artırılmış gerçekliği de işin içine katan ve oyunlar, ısmarlama selfie’ler, Anheuser-Busch sponsorlu yemek & bira eşleşmeleriyle eşsiz bir sosyalleşme ambiyansı sunan bir başka program deneniyor.

Ex'ten Next: Residence Inn

NASCAR

Prototipik NASCAR Babaları’nın çocuklarını birer NASCAR Çocukları’na dönüştürmek isteyen NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), sadece bir araba yarışı etkinliğinden fazlasını isteme ihtimali olan Y Kuşağı’nın aklını çelmek için onlara araba yarışı biletiyle birlikte ayrıca iki günlük bir festival vaat ediyor. NASCAR’a bilet alanlara bu yaz iki günlük festival Keloorah’a da giriş hakkı kazandıran bu uygulama sayesinde katılımcılar canlı konserler, DJ performansları, video oyunlar ve geç saatlere kadar süren partilerin keyfini sürebiliyorlar.

Ex'ten Next: Nascar

Ruth’s Chris Steak House

Bazıları için “klasik” olan bir marka, bazıları için tam olarak aynı sebeplerden ötürü “eski moda” olabilir. Vakur duruşuyla genç nesil için biraz fazla sıkıcı kaçabileceğini düşünen Ruth’s Chris Steak House, bu endişeyle yüzünü yenilemek için bazı hamleler yapmış. Yeni müşterileri hedeflerken eski müşterilerini de küstürmek istemeyen Roth’s marka çok radikal değişiklikler planlamıyor. 15 şubesinde renovasyon y apan marka, koyu ahşaptan vazgeçerek daha aydınlık bir taşa geçecek. Daha geniş barlar ve gençlerin bir yandan içerken diğer yandan sosyalleşmelerini sağlayacak daha ferah alanlar da markanın bu şubelerinde yapacağı diğer yeniliklerden.

Ex'ten Next: Ruth's Steak House

Hyatt

Tıpkı muadilleri gibi Y Kuşağı’nı etkilemek isteyen Hyatt, Hyatt Centric ile bu uğurda ilk hamlesini attı. Şimdilik sadece Şikago ve Miami South Beach’te olan mekân yeni lokasyonlarda da genç tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Tercih ettikleri koşullarda kalacak yer bulamamaları durumunda Airbnb gibi uygulamaları kullanan tüketicileri hedefleyen Hyatt Centric, şehir merkezinde olan ve rezidans hissi uyandıran konaklama alanları arayanlar için ideal. Kesintisiz internet hizmetinin yanı sıra evcil hayvanlara da izin verilen Hyatt Centric’te yerel aromalar, artizan kokteyller ve müzik de var.

Ex'ten Next: Hyatt

Chevrolet

General Motors, markası Chevrolet‘nin üretimini 10 yıldan uzun bir süredir git gide azaltadursun; otomativ endüstrisinin kalanı gibi marka da Y Kuşağı’nın araba sahibi olmanın genellikle eski moda ve zamanı geçmiş bir iş olduğunu düşünmeleriyle ilgili endişeli. Yeni neslin bu yargısını kırmak isteyen Chevrolet Spark, Sonic, Trax ve Cruze gibi daha uygun fiyatlı ve makul modellerinin tanıtımı için yalnızca Twitter ve Facebook’u değil; Vine, Tumblr, Snapchat ve diğer yükselen sosyal medya platformlarını dolu dizgin kullanıyor.

Ex'ten Next: Chevrolet

Good Humor

Yeni nesillerle bağ kurmak isteyen bazı markalar çözümü yenilikte bulurken bazıları tercihini nostaljiden yana kullanıyor. Unilever’in dondurma markası Good Humor (Türkiye’de Algida) da gençlere giden yolu nostaljiyle örenlerden. Bu yaz sokaklara saldığı vintage dondurma arabalarıyla gençler arasındaki satışlarını artırmayı hedefleyen marka, geleneksel dondurma arabası müzikleri yerine Taylor Swift ve Beyoncé parçalarının çaldığı cıvıltılı nostaljik arabalarıyla Y Kuşağı’nı dondurma almaya çağırıyor.

Ex'ten Next: Good Humor (Algida)

KFC

Albay Sanders geri döndü. Artık Saturday Night Live’ın bilindik simalarından Darrell Hammond tarafından canlandırılan Albay’ın espri anlayışı, eskilerin “parmak yalatan” tavuğu yeni nesli hedefliyormuş gibi gözüküyor. Marka ayrıca Albay’ın dövüştüğü ve bebeklerin trambolinlerde zıplatıldığı çevrimiçi video oyunuyla da yüzünü Y Kuşağı’ndan yana dönmek için inisiyatiflerinin sayısını artırdı.

Ex'ten Next: KFC

Goodwill

Yeni neslin aklını çelmek için çalışan pek çok mağaza, genç aileleri ve ergenleri misafirleri olmaya ikna etmek amacıyla özel ışıklandırmalardan kullanıcı dostu iç tasarımlara kadar pek çok görsel yeniliğe yatırım yapmaktan çekinmiyorlar. Goodwill gibi ucuzluk mağazaları da, paranın kaliteye erişimin tek yolu olmadığını Y Kuşağı’na göstermek için görünüşüne özen gösterenlerden.

Ex'ten Next: Goodwill

Pizza Hut

Pizza Hut, Y Kuşağı’nın ağzına layık “hot dog pizza”sıyla her gencin elinde pizzasından en az bir dilim görmek istediğini duyurdu. Markanın piyasaya sürdüğü yeni radikal menülerinin yanı sıra film projektörüne dönüşen pizza kutusu gibi yaratıcı uygulamalar da sadece gençlerin değil, her neslin dikkatine mazhar olmaya değer.

Ex'ten Next: Pizza Hut

Kaynak: Time

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.