Evden verimli çalışmak için 4 ipucu

Google Primer Küresel İçerik Lideri Kim Mok ve Google Primer Kıdemli İçerik Stratejisti Gabriel Manga'dan evden çalışanların hayatını kolaylaştıracak öneriler.

Advertorial 06.04.2020 - 14:15 | MediaCat

İster kendi seçiminizle ister bir gereklilikten doğsun, evden çalışmanın çeşitli avantajları var. İşe gidip gelirken yolda zaman kaybetmemek gibi. Diğer taraftan, kendinizi evde çalışırken motive etmeniz ve bir ofis ortamında olabileceğiniz kadar verimli çalışmanız tamamen size bağlı. Evden çalışırken de sorumluluklarınızı yerine getirebilmek, ekip arkadaşlarınızla işbirliği içinde çalışabilmek ve verimliliği sürdürmek için dört yararlı ipucu sunuyoruz.

Zihniniz için “iş” tetikleyicileri oluşturun

Ofiste çalıştığınız zamanlarda, her gün yaptığınız hazırlanma ve işe gitme gibi faaliyetler, zihninizin o iş gününe hazırlanmasına yardımcı olur. Uzaktan çalışırken zihninizi benzer bir şekilde işe hazırlamak için, egzersiz yapmak, haberleri okumak veya kahve hazırlamak gibi “güne başlangıç” tetikleyicileri belirleyebilirsiniz.

Bir çalışma alanı oluşturmak da önemli olabilir. Her yerde çalışıp verimli olabiliyorsanız çok iyi. Daha fazla düzene ihtiyacınız oluyorsa, ayrı bir oda, iş için ayrılmış bir masa veya mutfak masanızın temiz bir bölümü gibi belirlenmiş bir çalışma alanı ayırmak, beyninize dikkatiniz dağılmadan verimli olarak çalıştığınız yerde bulunduğunuz mesajını verebilir.

Dikkat dağıtıcı unsurlar, uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından biri. Zihninizi doğru modda tutmak için çalışma süreniz içinde iş harici görevlerden kaçının. Örneğin çamaşır yıkamayı işle ilgili bir sunumu tamamlarken aradan çıkarmak yerine, bu iş için ayrılmış farklı bir zamanda yapın.

Motivasyonunuzu bir liste yaparak koruyun

Evden çalışırken düzeninizi, motivasyonunuzu ve verimliliğinizi korumak için basit bir yapılacaklar listesi çok işe yarayabilir. Listenizi oluştururken bir projeyi bitirmek gibi uzun vadeli hedefleri ve o uzun vadeli hedeflerinize yönelik görevleri tamamlamak gibi küçük hedefleri düşünün. Daha küçük olan hedefleri tamamlayarak listeden silmek, ilerleme kaydettiğinizi hissettirir ve günün geneline olumlu bir katkı sağlar. Tek bir büyük görev olarak algılanmadığında işler daha kolay hale gelir.

Listenizi aklınızda tutmayın, not alın. Böylece, neler yapmanız gerektiğini unutmamak için zihninizde yer ayırmanız gerekmez ve listenizdeki görevlerin üzerini çizmek motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olur.

Her şey için bir program yapın

Normal ofis ortamında olduğu gibi, uzaktan çalışma da bir program gerektirir. Ancak ofisten farklı olarak, uzaktan çalışırken, yapmanız gerekenleri kendiniz kontrol edersiniz. Günün tamamında yalnızca çalışmanız gerekmez. Kendinizi zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak yenilemek için aralar vermeniz gerekiyor. Yalnızca, işle ilgili olmayan aktivitelerin de programlanması şart.

Programınızı oluştururken hayatınızda yapmanız gereken diğer şeyleri de hesaba katın ve bunlarla da ilgilenebilmenizi sağlayacak bir rutin bulun. Çocuğunuz varsa, onu okula bırakmak veya okuldan almak gibi sorumluluklarınızı da programınıza ekleyin. Spor yapıyorsanız veya gönüllü etkinlikleriniz varsa, çalışmanızı bu etkinliklerin öncesinde veya sonrasında bitecek şekilde programlayın.

Programınızı oluşturduğunuzda, paylaşılan bir takvim kullanarak, birlikte çalıştığınız kişilerin de takvimi görüntülemesini sağlayın. Böylelikle, görüşmek için ne zaman uygun olduğunuzu, çalışma zamanlarınızı ve kişisel zamanlarınızı bilebilirler. Ayrıca, arkadaşlarınızın ve ailenizin de programınızın farkında olmaları ve buna saygı göstermeleri önemli. Uzaktan çalışmanın her zaman serbest olduğunuz anlamına gelmediğini göstererek sınırlar ve beklentiler belirleyin.

Bir ortak çalışma süreci geliştirin

Evden çalışmak tek başına yapılan bir şey gibi görünebilir ama genellikle ekibinizle görüşmek, görevleri teslim almak, kararlar vermek veya geri bildirim alıp vermek gibi durumlarda başkalarıyla etkileşim kurmak gerekir. Bu nedenle, uzaktan çalışmada işbirliği için kullanılabilecek yöntemler belirlemek önemli.


Resmî bir karar vermek veya bilgi iletmek için e-posta çok etkili olabilir ancak insanların gelen kutuları da çabucak dolabilir. Kısa bir soru sormak veya ekibinize bir haberi hızlıca vermek gerekiyorsa e-posta yerine Google Hangouts veya Slack gibi sohbet uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Beyin fırtınası veya ayrıntılı tartışmalara gelince… Bunlar genellikle pek çok kişinin katılmasını gerektiren bir toplantı gerektirir. Yüz yüze konuşmak işbirliğine katkıda bulunabilir ki bu gibi durumlarda görüntülü görüşme yapmayı tercih edebilirsiniz. Görüntülü iletişim, ekibinizle düzenli irtibat kurmak için etkili bir yol. Görüntülü iletişimle mesai arkadaşlarınızın neler yaptıklarından haberdar olabilir, aynı çalışma ortamında bulunmamaktan kaynaklanabilecek muhtemel uyumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Kaynak: thinkwithgoogle.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.