MediaCat

Evde kal, sessiz kalma

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan önemli bir çağrı.

Evde kal, sessiz kalma

Türkiye’de ilk coronavirus vakasının tespit edildiği 10 Mart tarihinin ardından gelen 15 gün içerisinde, 12’si kendi evinde olmak üzere 18 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 11 Mart – 31 Mart tarihleri arasında öldürülen kadın sayısı toplamda 21’e ulaştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, destek hattına gelen başvurulardan aktardığına göre kadınlar karantina günlerinde birçok zorlukla karşılaşıyor. Darp raporu almak için hastaneye gitme konusunda kadınların virüs bulaşma riski nedeniyle tereddüt etmeleri, şiddet uygulayan erkeğin risk kapsamında olması nedeniyle ya da sağlıksız koşullarda kalacağı kaygısından ötürü şikâyetten vazgeçiş, kolluk birimlerinin yükümlülüklerini etkin bir biçimde yerine getirememeleri bu zorluklardan bazıları. Bu dönemde barolara yapılan adli yardım başvurularındaki azalış da dikkat çeken bir başka veri.

Kadınları karantina günlerinde şiddetten korumak için harekete geçen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise topluma yeni yayınladığı reklam filmiyle sesleniyor. Karantina günlerinde işlenen kadın cinayetlerini ekrana taşıdığı “#EvdeKal, #SessizKalma” sloganlı filminde platform, kadına yönelik şiddete maruz kalan ya da tanık olanların ulaşabileceği acil telefon numaralarını hatırlatıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.