Ev tekstilinde yatak odası birinci

Ev Tekstili Tüketici Harcamaları Raporu, Türkiye’de ev tekstili pazarının 2006 yılında 1.2 milyar dolarlık bir

27.03.2007 - 10:36 | MediaCat

Ev Tekstili Tüketici Harcamaları Raporu, Türkiye’de ev tekstili pazarının 2006 yılında 1.2 milyar dolarlık bir değer yarattığını ve en büyük payı yatak odası harcamalarının aldığını ortaya çıkardı.

KMG Araştırma’nın 34 ilde, 6 bin 100 hanede 25 bin tüketici ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, bütün bir yıl dikkate alındığında yüzde 2.7 oranında küçülme gözlenirken, 2006 yılı yaz döneminde önceki yıla göre yüzde 7.5 oranında büyüme gerçekleşti.

Ev tekstili pazarının dönemsel ve sezonsal olarak farklılıklar gösterdiği, alışverişlerin yaz dönemlerinde artarken kış dönemlerinde azaldığı anlaşıldı. Yazları artış gösteren alımların en büyük nedeni taşınma, dekorasyon ve evlilik hazırlığı gibi durumların olduğu ortaya çıktı. Halı, kilim, yol halısı; perde; banyo ev tekstili ürünleri; yatak odası ev tekstili ürünleri ve oturma odası, salon ev tekstili ürünleri gibi kategorilere ayırarak incelenen sektörde yatak odası, ev tekstili kategorisi en yüksek ciro ve payı oluşturuyor. İkinci sırada ise yakın bir payla ‘halı, kilim, yol halısı’ kategorisi yer aldı.

Ürün grupları bazında incelendiğinde, 310 milyon dolarlık bir değer ile halı en yüksek ciroyu oluşturdu. Perde ve nevresim gerek ciro gerekse pazar içinden aldığı pay itibariyle öne çıkan diğer ürün grupları oldu.

Hane büyüklüğü ile ev tekstili alımları arasındaki korelasyon incelendiğinde, 3-4 kişilik hanelerin toplam ev tekstili alışverişlerinin neredeyse yarısını oluşturduğu, 5 kişi üzeri hanelerde ise bu payın yüzde 31 seviyesinde olduğu görüldü.

Ev tekstili ürün alışverişlerinde DE sosyo-ekonomik statü grubu birinci sırada yer aldı. Toplam nüfus içinde yaklaşık yüzde 30 ile en yüksek çoğunluğu oluşturan DE sosyo-ekonomik grubunun, ev tekstili alımlarının da yüzde 32.5’ini gerçekleştirdiği belirlendi. AB sosyo-ekonomik statü grubunda, son dört dönemdir ev tekstili harcamalarında az da olsa düşme görüldüğü ortaya çıktı. Nüfus içinde yüzde 17 ile ikinci büyük çoğunluğa sahip olan C1 sosyo-ekonomik statü grubu alımlarında ise geçen yıla göre bir miktar artış görüldüğü belirlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.