Dilimizden düşmeyen eski teknoloji sözcükleri

Ne 'kasedi sarıyor' ne de 'telefonu çeviriyoruz'; ancak söylemekten kendimizi alamıyoruz.

05.03.2014 - 10:47 | Tuğba Özögretmen

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri

Bir yandan yeni teknolojilerin hızına yetişemiyor; diğer yandan eski teknoloji sözcükleriyle olan bağımızı koparamıyoruz. Belki kasedi kalemle sarmıyor, telefonu parmaklarımızla çevirmiyoruz ama dilimize engel olmayı da başaramıyoruz. Kısacası bizler yeni teknolojileri eski teknoloji sözcükleriyle yaşamaya bayılıyoruz!

İşte sizlere, Mashable‘ın da listesinden yararlanarak oluşturduğumuz kısa bir liste. Siz de, dilinize yerleşmiş bu sözcükleri bizlerle sosyal medya hesaplarımız üzerinden (Twitter, Facebook, Google+ ve LinkedIn) paylaşın, listemizi güncelleyelim.

Telefon düştü/düşmedi

Şehirlerarası hatlardaki yoğunluk, konuşmak istediğiniz kişi için sıra beklemek gibi zorluklar tarihe gömüldü. Telefon hatlarındaki sıkıntılara karşılık bugün telekomünikasyon devleri hizmet yarışı içinde. Bizler ise, hatlarda yaşadığımız her türlü problemi o malum sözcüklerle anlatmaktan vazgeçemiyoruz: Telefon düştü ya da telefon düşmedi.

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri: Telefon düşmedi

Videoyu geri/ileri sar

Malumunuz kaset ve kalem arasındaki ilişki yıllar öncesine dayanır. Kalemiyle özenle kaset saranlara selam olsun! Ancak malum sarma işlemi de bugünler de tek bir tuşa bakıyor. Bizler ise, dijital tüm kayıtlar üzerindeki zamansal gidiş gelişleri ‘videoyu geri/ileri sar’ diyerek anlatıyoruz.

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri: Videoyu ileri sar

Tape

Her an bir yenisinin çıkacağı endişesiyle geçirdiğimiz bugünlerde tape‘ye ilişkin enteresan soru işaretleri var kafalarda. ‘Arkadaşım kırk yıllık tape’e (İngilizce olarak) neden tape diyorsun?’ diyen de var, ‘Türkçeleştirme çabalarının son örneği’ diyende… Aslında bu şekliyle tape, eski ancak yeni moda bir sözcük olarak hayatımıza girdi. Ancak dijital ortamdaki kayıtların tape olarak adlandırılması ve yüksek ihtimalle gelecekte de kullanılacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri: Tape

Telefonu çevir

Telefonu parmağıyla çevirenler parmak kaldırsın! Üzücü bir tablo… Dokunmatik ekranlara temas halinde yaşıyor, tuşlara basmakla ömür çürütüyoruz. Ancak dilimizce yine o cümle: telefonu çevir!

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri: Numarayi çevir

Karbon kopya (Carbon copy/CC)

Evet, ‘Seni karbon kopyaya koydum’ demiyoruz; ancak dediğimiz şey pek de farklı değil. Çocukluk dönemlerimizin bir numaralı meşgalesi karbon kağıtları-pek tabii bugün mazi olmuş değil- günümüz oyuncağı mail teknolojisinin bir numaralı deyişine ev sahipliği yapıyor: Seni CC’ye koydum.

Dilimizden düşürmediğimiz eski teknoloji sözcükleri: Karbon kopya

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.