MediaCat

Erişilebilir müze hayali gerçek oldu

Hadi İşaret ve Bongo Art Project’in öncülük ettiği “İşaret Dili Müze Sanat Sözlüğü” projesi uygulamaya geçti.

MediaCat’in geleceği şekillendiren meslek gruplarındaki kadınların temsilini artırmak amacıyla düzenlediği SheMakes programının birinci dönem kazananlarından Hadi İşaret Kurucusu Sibel Şengün ve Bongo Art Project Kurucusu Çiğdem Astantaş’ın öncülük ettiği İşaret Dili Müze Sanat Sözlüğü projesinin ilk uygulamasına Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde başlandı.

Müzedeki önemli sanat eserlerinin anlatımlarının işaret dili editörleri ve tarih uzmanları tarafından sadeleştirildiği ve bu anlatımlarda ihtiyaç duyulan sanat terimlerinin işaret dili çevirilerinin yapıldığı proje, müzeleri daha erişilebilir hale getirme hayaliyle yaratıldı.

Bongo Art Project ve Hadi İşaret öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığıyla yürütülen projenin tanıtım toplantısında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ilk andan beri kendisini çok heyecanlandırdığını ifade ettiği projeyi “Türkiye’de pek çok müzemize, dünyadaki pek çok müzeye ve sanat camiasına ışık tutacak nitelikte” sözleriyle niteledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.