MediaCat

Engelleri aşan proje: İşaret Dili Müze Sanat Sözlüğü

Bongo Art Project ve Hadi İşaret tarafından Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde hayata geçirilecek proje sanatta erişilebilirliği artırmayı hedefliyor.

Engelleri aşan proje: İşaret Dili Müze Sanat Sözlüğü

Türkiye’de 3,5 milyon sağır ve işitme engelli vatandaş yaşıyor. Yaklaşık 2 bin kelimenin yer aldığı Türk işaret dilinin sanat, teknoloji, bilim ve tabiat terimlerini içermemesi ise bu kişilerin uzun yıllardır müzelerden yararlanamamasına neden oluyor.

Bu probleme çözüm sunmak amacıyla harekete geçen Bongo Art Project ve Hadi İşaret, Ankara Resim ve Heykel Müzesi yönetimi işbirliğiyle sanatı daha erişilebilir hale getirmek için kolları sıvadı. İşbirliği kapsamında küratörlerle birlikte Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden 50 önemli sanat eseri seçildi, eserlerin anlatımları işaret dili editörleri ve sanat tarihi uzmanları tarafından sadeleştirildi ve eserlerin anlatımında ihtiyaç duyulan 230 işaret dili sanat terimi belirlendi. Dil bariyerini aşabilmek adına başlanan ‘İşaret Dili Müze Sanat Sözlüğü’ projesinde dört işaret dili editörü, iki sağır sanatçı, iki işaret dili tercümanı ve iki sanat tarihi uzmanı altı ay boyunca çalıştı. Akabinde 50 eserin oluşturulan terimler yardımı ile işaret dili çevirileri yapıldı ve tüm süreç Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Düşün Programı desteği ile tamamlandı.

Ekip, projenin ilerleyen süreçlerinde Türkiye’deki tüm sanat müzelerini anlatarak erişilebilirlik sınırlarını genişletmeyi planlıyor. Öncelikli amaçları ise farklı sanat dallarına ait eserlerin de anlatılabilmesi adına, müze sanat sözlüğünü genişletmek ve sanat müzelerini tamamen erişilebilir kılmak.

Hadi İşaret Kurucusu<br />
Sibel Şengün

Hadi İşaret Kurucusu
Sibel Şengün

Hadi İşaret Kurucusu Sibel Şengün, projeyi, “İlk etapta on bin işitme engelli ve sağır kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Herkesin erişebildiği müzeler amacıyla başlattığımız projemizin ilk müzesi olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin domino etkisi yaratmasını ve müzelerin de kapsayıcı bir yaklaşımla işitme engelli ve sağır kişiler için de erişilebilir olması en büyük isteğimiz” sözleriyle değerlendiriyor.

Bongo Art Project<br />
Kurucusu Çiğdem Aslantaş

Bongo Art Project
Kurucusu Çiğdem Aslantaş

Müzelerin; bilim, sanat, tarih ve tabiatın canlı kanıtları, yaşayan eğitim ve deneyim alanları olduğunu belirten Bongo Art Project kurucusu Çiğdem Aslantaş ise, “Müzelere erişim temel bir haktır. Buna rağmen Türkiye’de ve dünyada müzelerin büyük çoğunluğu, erişilebilirlik kurgusu yapılmadan tasarlanıyor. Bu ise, engelli kişilerin, hatta engelsiz kişilerin de müzelerden nitelikli biçimde yararlanabilmesini önlüyor. İçinde bulundukları coğrafyaya, tarihe, bilime ve sanata erişemeyen işitme engelli ve sağır kişiler, bu engel nedeniyle kendi kökleri ve kökenleriyle bağ kuramıyor. Projemizle, sağır ve işitme engelli kişilerin sanatla bağ kurmalarında ilk adımı birlikte atacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” eklemesinde bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.