MediaCat

Engeller yapay zekâ ile kalkıyor

Microsoft ve Microsoft Türkiye ve iş ortaklarının geliştirdiği yapay zekâ destekli erişilebilirlik çözümleri, dün gerçekleşen basın toplantısında tanıtıldı.

Microsoft ve Microsoft Türkiye iş ortakları tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli erişilebilirlik çözümleri, Microsoft Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Yapay Zekâ Teknolojileri ile Engelsiz Bir Hayat” başlıklı basın toplantısında basın mensuplarına sunuldu.

Ev sahipliğini Microsoft Türkiye Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Ekibi’nin üstlendiği etkinliğin açılış konuşmaları Microsoft Güney Avrupa Ülkelerinden Sorumlu İK Direktörü Esra Gaon ve Microsoft Türkiye Kurumsal Çözüm Satışlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Acar Özgüner tarafından gerçekleştirildi. “Microsoft kültürünün en önemli unsuru biz olabilmek” diyen Gaon, engelli bireylerin daha etkin, verimli ve keyifli bir sosyal ve çalışma hayatına kavuşabilmeleri için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söylerken; Özgüner, “Microsoft’un dünya çapında kendi ekosistemiyle büyümeyi hedefleyen bir vizyonu var. Biz de bugün Microsoft Türkiye olarak engelli bireylere yönelik erişilebilir ve kapsayıcı teknolojileriyle fark yaratan birbirinden başarılı iş ortaklarımızla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Erişilebilirlik Asistanı ve Copilot çözümleri

Microsoft Teknoloji Merkezi Teknik Çözüm Mimarı Mustafa Aşıroğlu ve Veri ve Yapay Zekâ Teknik Çözüm Mimarı Damla Alkan’ın Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Teams başta olmak üzere pek çok uygulamada erişilebilirlik ölçümü ve düzenleme yardımı sağlayan Erişilebilirlik Asistanı’nın tanıtımını gerçekleştirdikleri etkinliğin önemli kısımlarından biri de yapay zekâ destekli Copilot’un (Bing AI) sağladığı yeniliklerin paylaşılmasıydı. Bir fotoğrafın tanımlanmasından yeni içeriklerin üretimine pek çok örnek basın mensupları ile paylaşılırken; Microsoft’un 2020 yılında kullanıma açtığı ve güncellemelerle geliştirdiği, görme engelli bireylerin sosyal hayatta yardım almadan hareket edebilmelerini sağlayan Seeing AI uygulamasının kapsamı da aktarıldı. Seeing AI uygulaması renk algılama, sahne önizleme, kısa metin okuma, kişi tanıma, ışık algılama, belge, para ve ürün barkodu okumak amacıyla kullanılabiliyor.

Engelleri ortadan kaldıran iş ortakları

Microsoft Türkiye’nin erişilebilirlik çözümleri geliştiren iş ortaklarını takdim eden Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Proje Yöneticisi Duygu Kayaman, şirketin yaklaşımını “Erişilebilirlik sadece fiziksel engelleri bulunan bireyleri değil; aynı zamanda pusetiyle kaldırımda yürüyemeyen bir anneyi, otobüslere inip binerken zorlanan yaşlı insanları ve bunun gibi birçok farklı ve kişiye özel durumu da kapsıyor. Dolayısıyla bu konuya daha geniş bir perspektiften bakmak gerektiğini düşünüyorum. Evlerimizi, ofislerimizi, uygulamalarımızı evrensel tasarımlar kullanarak dizayn ettiğimizde erişilebilirlik herkesi kapsayan bir kavram haline gelecek ve eşit şartlarda yaşayabileceğiz. Biz de Microsoft Türkiye çatısı altında engellilerin hem sosyal hem çalışma hayatlarını yapay zekânın gücüyle iyileştirmek için çalışıyoruz” sözleriyle özetledi.

Microsoft Türkiye’nin teknoloji alanında başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken kadınları ödüllendirdiği Teknolojinin Kadın Liderleri programında kendini gösterdikten sonra şirketin global çapta yürüttüğü IMAGINE programı dahilinde öğrenci elçiliği görevini üstlenen Zülal Tannur, kurduğu ve CEO koltuğunda bulunduğu FROM YOUR EYES adlı şirketin hedeflerini ve yine aynı adı taşıyan uygulamasını basın mensuplarına tanıttı. Tannur, “Temelde bir görme teknolojileri firması olan FROM YOUR EYES insanlardan makinelere uzanan geniş bir spektrum için bir görme deneyimi inşa ediyor. Kullanıcılar fotoğraf, video veya benzeri bir doküman yüklediklerinde yapay zeka betimleme yapıyor; ancak burada önemli bir detay var ki o da kullanıcıların yapay zekayı kendi istekleri doğrultusunda eğitebilmeleri. Örneğin bugün burada çektiğim bir fotoğrafı uygulamaya yüklediğimde, bu fotoğrafı bana Satya Nadella gibi yorumlamasını isteyebiliyorum, bu da çok devrimsel bir nokta. 15 milyon görsel veriyle eğittiğimiz yapay zeka uygulamamız bugün %98.3 doğru tanımlama oranıyla 40 ülkede kullanılıyor” dedi.

WeWalk Ürün Müdürü Gamze Sofuoğlu ise görme engelliler için geliştirdikleri patentli akıllı baston WeWalk’u tanıttı. Sofuoğlu, entegre çalışan bir mobil uygulaması da bulunan WeWalk’un sağladığı imkânları “Mobil uygulamadaki navigasyon ve toplu taşıma özellikleri sayesinde yolculuklarımız kolaylaşıyor. ‘Belirli bir durağa nasıl gidebilirim? Bu duraktan hangi otobüsler geçer? Şu an hangi duraktayım? Hangi durakta inmem gerekir?’ gibi sorularımızın tamamına cevap bulabiliyoruz. Keşif moduyla etrafımızdaki mağazaları, kafeleri, restoranları seçebiliyoruz” şeklinde tanımladı.

Sofuoğlu’nun ardından “Yapay Zekâyla Görsel İçerik Oluşturun” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren GETEM Direktörü Dr. Engin Yılmaz ise yapay zekânın engelleri ortadan kaldırma konusunda faydalarını “1920’lerde beyaz baston; 1930’larda ise görme engellilerin okuyabilmesini mümkün kılan Braille alfabesi büyük bir devrimdi. Bu gelişmelerden tam 100 yıl sonra, yapay zekâ tabanlı teknolojiler sayesinde 2023’ün görme engelliler açısından yine devrimsel bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji daha önce sadece yazıları okumaya yarıyordu, fakat görseli bize betimleyemiyordu. Yapay zekâ teknolojilerini kullanan firmalar sayesinde artık görselleri de tanımaya başladık. Öte yandan eskiden görme engelliler olarak söz konusu teknolojilerin sadece tüketicisi konumundayken bugün biz de ürettiğimiz içerikler için görsel yaratabilme yetkinliğine sahibiz; bu bizim için çok değerli” sözleriyle anlattı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.