MediaCat

Enerjisa Enerji “Daha İyi Bir Gelecek” platformunu tanıttı

Enerjisa öncülüğünde kurulan “Daha İyi Bir Gelecek” platformunun lansman toplantısı düzenlendi.

Enerjisa Enerji “Daha İyi Bir Gelecek” platformunu tanıttı

Enerjisa Enerji’nin etki odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımı ve Türkiye’nin ekonomik verimliliğine katkı sağlamak amacıyla kuruluşuna öncülük ettiği “Daha İyi Bir Gelecek” platformunun tanıtımı, Fişekhane’de düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirildi.

Kamu, özel sektör ve akademiyi ortak bir amaç etrafında bir araya getirmeyi hedefleyen platformun yönetim kurulunda, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı (TEPAV), TÜBİTAK MAM, İTÜ Enerji Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi İklim, Enerji ve Çevre Araştırmaları Merkezi (IICEC), Enerji Verimliliği Derneği (Enver) ve Tiyatro Kooperatifleri yer alıyor.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, verimlilik alanında Enerjisa Enerji’nin ve “Daha İyi Bir Gelecek” platformunun hedeflerini, “Türkiye’nin ekonomik verimliliği üzerine somut projeler inşa etmek ve bu projelerin hayata geçirilmesi noktasında Enerjisa Enerji olarak öncülük etmek. Aynı zamanda projelerle ilgili yeni fon mekanizmaları ve işbirliklerinin de arayışı içerisinde olacağız. Nihayetinde ise hedefimiz, ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunun, kendi ayakları üzerinde duran, etkin bir sivil toplum temsilcisi haline gelmesidir” sözleriyle paylaştı.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, enerjide verimliliğin ekonomiye olan etkisini “Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri olan cari açığın azaltılması için en önemli başlıkların başında verimlilik kavramı geliyor. Cari açığın en büyük kısmını oluşturan enerji sektörü ise bu alanda büyük bir sorumluluk taşıyor” şeklinde özetledi.

Enerjisa Enerji ve TBWA\İstanbul ile uzun soluklu bir projenin ilk adımlarını attıklarını belirten IDEMA Kurucu Ortağı Dr. Ali Ercan Özgür ise “Bu projede; ihtiyaçları ortaya koyan araştırma tasarımı, Türkiye Verim Haritası ve Verim Raporu’nun oluşturulması, danışma kurulu koordinasyonu, ve çevrimiçi platform tasarımı alanlarında katkı sunduk. İş birliklerini sürdürerek, çevresel, ekonomik sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında ülkemizin kalkınma serüvenine katkı sunacağımıza inanıyoruz” dedi.

Etkinlikte platformun ilk somut uygulaması olan, 18 ilden 12 sektörden 1249 işletmenin katıldığı, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik konusundaki mevcut durumlarını, gelecek beklentilerini, risklerini ve önceliklerini ortaya koymayı hedefleyen Verim Araştırması Raporu’na ve bu rapordan yola çıkılarak hazırlanan Türkiye Verim Haritası’na dair bilgiler de paylaşıldı.

Rapora göre, verimlilik artırma konusunda girişim yapan işletme oranı yüzde 22 iken, büyük ölçekli işletmelerde bu oran yüzde 17’ye geriliyor. İşletmeler verimliliğe önem verseler de verimlilik, maliyetlerin azalması ve tasarruf sağlama odağında inceleniyor. Dolayısıyla, verimlilik yoluyla inovasyon temelli bir rekabet gücü artırma perspektifinden henüz söz edilemiyor. Bu abkış açısına paralel olarak, malzeme tasarrufu, atık azaltımı ve geri dönüşüm alanları, şirketlerin kaynak verimlilik alanındaki çalışmalarda başı çekerken; veri analizinin etkin bir şekilde yapılamaması verimsizlik döngüsüne yol açan faktörlerden.

Türkiye Verim Haritası’na ve Verim Araştırması Raporu’na dahaiyibirgelecek.org’dan ulaşılabiliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.