MediaCat

En yaratıcı 50

Türkiye’nin 2016’daki yaratıcılık karnesine adını büyük harflerle yazdırmış 50 kişi karşınızda!

En yaratıcı 50

Türkiye gibi müthiş bir coğrafi ve kültürel çeşitliliğe sahip bir ülkede “en yaratıcı 50″yi seçmek hem kolay hem de zor. Kolay çünkü yaratıcılık en zor dönemlerde bile üstüne koyarak büyüyor; zor çünkü bunu yalnızca 50 kişiyle sınırlamak birilerini dışarıda bırakma zorunluluğu anlamına geliyor.

2016 kötü bir yıldı. Pek çok felakete gebeydi. Ancak böyle bir yılda bile yaratıcılık yerinde saymadı. Yalnızca -yaratıcılıkla doğal olarak örtüşen- reklamcılardan, yazarlardan, yönetmenlerden, senaristlerden, tasarımcılardan, illüstratörlerden ve müzisyenlerden değil; yaratıcılığı pek çok farklı disiplin altında parlatan bilim insanlarından, öğretmenlerden, öğrencilerden, CMO’lardan, CEO’lardan, girişimcilerden ve markalardan da söz ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl ikinci kez Advertising Age’in Creativity 50’sinden ilham alarak yaptığımız En yaratıcı 50 seçkisi yeniden karşınızda. Seçim sürecinde, zihinlerimizde biriktirdiğimiz pek çok ilham dolu hikâyeyle bir araya geldik.

Tabii kendimizi belirli bir çerçevenin içinde sınırlamadan yapmadık bunu. Listemizi hazırlarken şu altı kritere bağlı kaldık:

  • Alanında yaratıcı / inovatif olmak,
  • Ulusal/uluslararası organizasyonlardan ödüllü olmak,
  • Yeni kategori / tür / format geliştirmek,
  • Girişim başlatmak / girişimiyle başarılı olmak,
  • Önemli bir sorunu etkili biçimde çözmek,
  • Yeni bir trend yaratmak.

Dediğimiz gibi bu liste yalnızca aşina olduğumuz “yaratıcı”lardan ibaret değil. Bulunduğu kategorilere yeni soluklar getiren ve kendinden sonra gelecek isimlere yol açacak iş insanlarının yanısıra, tanımaktan mutluluk duyacağınız isimlerle de dolu. Çünkü ne ölmekte olan bir mesleği markalaştırarak diriltmek ne giyilebilir bir kalp pili icat etmek ne bir çiftçiyken ödüllü bir yönetmene dönüşmek ne de 11 yaşında biri çocuğun Birleşmiş Milletler’de ders niteliğinde bir konuşma yapması kolay şeyler. Zaten bu liste de zoru sevenler için.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.