Google’dan giyilebilir teknolojiye bir katkı daha

Şapkalar da akıllanıyor.

09.03.2017 - 10:32 | Alev Kaynak

Google'dan son yılların en sevimli iş başvurusu reddi

1996 yılında Larry Page tarafından kurulan Google’ın arama motoru olma devri kapanalı epey oluyor. Hatta bir internet şirketinin, internet temelli teknoloji şirketine dönüşme hikâyesinin en has örneklerinden birini Google sunuyor desek yerinde bir iddia ortaya atmış olabiliriz.

Google, yıllar önce lansmanını yaptığı Google Glass ile giyilebilir teknoloji alanına giriş yapmış ancak pek de beklenen ilgiyi yakalayamamıştı.Teknoloji devinin bu endüstrideki bir sonraki hamlesi ise akıllı şapkalar olacak gibi görünüyor.

Akıllı şapka nasıl çalışacak?

Google’ın patentini aldığı akıllı şapka teknolojisi şöyle işleyecek: Kullanıcılar fotoğraf ve video çekip, yaşadıkları ânı hızla kayıt altına alabilecekler. Şapka, bir adet kamera ve mikrofona sahip. Dolayısıyla, canlı yayın çekimleri ve anlık sosyal medya paylaşımları da mümkün görünüyor.

Google'dan giyilebilir teknolojiye bir katkı daha

Tabii şapkanın kabiliyetleri gerçek zamanlı sanal sosyalleşmeyle sınırlı değil. Acil durumlarda kullanıcıların imdadına da yetişebilecek. Örneğin, bir kriz ya da tehlike anında gerekli yetkililerle iletişim kurup, müşteri hizmetleri görevlisinin şapkanın sunduğu görsel olanaklardan faydalanıp anında bir çözüm geliştirmesini sağlayabilecek ve GPS bilgilerini paylaşabilecek.

Google’ın patentini aldığı bu teknolojinin gün ışığı görüp göremeyeceği, ticari bir model kazanıp kazanmayacağı henüz belli değil zira teknoloji devi bu konuda bir açıklama yapmadı. Google için bu cihazın mümkün kılacağı kişisel bilgi depolama fırsatları daha fazla ilgi çekiyor gibi duruyor. Zira bu bilgi hazinesinin hedeflenmiş reklamların satışında Google’a sunabileceği imkânlar paha biçilemez.

Kaynak: Thestar.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.