En fazla genel müdür ataması medyada

İlkbahar aylarında en çok üst düzey yönetici ataması medya sektöründe gerçekleşti.

13.07.2011 - 00:00 | MediaCat

İlkbahar aylarında en çok üst düzey yönetici ataması medya sektöründe gerçekleşti.

Atamalarda ilk sırayı genel müdürler alırken satış ve pazarlamayla ilgili üst düzey yöneticiler ikinci sırada geldi. Bütün sektörler genelinde 5 CEO ve 18 genel müdür koltuğunda değişim yaşandı. İşte son üç ayın atama bilançosu.

İlkbahar aylarında üst düzey yönetici atamasında medya sektörü atağa geçti. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında CEO, genel müdür ve genel müdür yardımcısı seviyesinde en fazla atama yapılan sektör medya oldu. Yılın ilk üç ayında bu sektör ilaç olmuştu. Son üç ayda Türkiye’ye gelen yabancı yönetici sayısıysa 8 oldu.

2011’in ikinci çeyreğinde şirketler, atama ve transferlerde hız kesmedi. 26 sektörde gerçekleşen 102 atamayı inceleyen Yenibiris.com yönetim seviyesindeki değişimleri ortaya koydu. Buna göre son üç ayda yapılan üst düzey atamaların sayısı 45 oldu. Üst düzey yöneticiler arasında ilk sırayı genel müdürler aldı. İkinci sırada, pazarlama ve satış pozisyonlarındaki üst düzey yöneticiler geldi. Yenilenme sürecine giren medya ise üst düzey yönetici atamalarının galibi oldu. Yapılan atamaların yaklaşık yüzde 10’u bu sektörden.

Yabancılar turizmde

Son üç ayda yapılan atamaların yaklaşık yüzde 8’i yabancı yöneticilerden oluşuyor. Turizm-otelcilik ve üretim-imalat sektörü üst düzeyde yabancı profesyonelleri seçen sektörlerin başında geldi. Atama-transfer dünyasında kadın yöneticilerin oranı ise yüzde 33,3. Kadın yöneticileri tercih eden sektörlerin başında hızlı tüketim ve ilaç geldi. İnsan kaynaklarına yapılan atamaların yüzde 77’sini kadın yöneticiler oluşturdu. Perakende-toptancılık ve hızlı tüketim gibi rekabetin arttığı sektörler ise en çok pazarlama alanında yönetici değişikliklerine gitti.

Medyada kimlerin ataması yapıldı

Cengiz Ünsal (Metro FM Genel Müdürü), Ali Ahbary (Spectrum Medya CEO’su), Ferhat Boratav (CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni), Emrah Ergül (Hürriyet Reklam Grup Müdürü), Saner Ayar (TNT Genel Koordinatörü), Yeşim Yunak (TNT Programdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı), Burcu Cankurtaran (TNT İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı), Emre Taylar (TNT Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı), Burcu Apaydın (TNT PR Direktörü), Erhan Acar (Hürriyet İnternet Grubu İçerik ve Topluluk Yönetimi Grup Başkan Yardımcısı).

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.