Global reklam harcamaları yüzde 9 arttı

Nielsen Global AdView Pulse verilerine göre, 2011 ilk çeyreğinde global reklam harcamaları yüzde 8.8 arttı

13.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Nielsen Global AdView Pulse verilerine göre, 2011 ilk çeyreğinde global reklam harcamaları yüzde 8.8 arttı. Nielsen verilerinde geleneksel mecralar arasında özellikle televizyon harcamalarının arttığı görülürken, Latin Amerika ve Asya’da tüketici piyasasının büyümesi de dikkat çekti.

 

TV harcamaları yüzde 12 arttı

Televizyon reklam harcamaları geçen yıla göre yüzde 11.9 arttı. Radyo, dergi ve gazete gibi diğer geleneksel medya mecraları arasında, televizyonun reklam harcaması payı hem gelişmiş hem de gelişen ekonomilerde yüzde 63.5’ten yüzde 65.3’e çıktı.

Radyo ve dergiler, TV’yi takip ediyor

Radyo, geleneksel mecralar arasında reklam harcamaları göz önüne alındığında TV’yi en yakından takip eden mecra. 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 8.5 yükselen radyo reklam harcamalarını, yüzde 6.4 ile dergiler takip etti. Gazetelerde sadece yüzde 1 artış gerçekleşti.

Gelişen ekonomiler büyümeye neden oluyor

Gelişen bölgeler global reklam harcamasındaki büyümeye ivme kazandırıyor. 2011’in ilk çeyreğinde, global reklam harcamaları Asya Pasifik’te yüzde 12.4, Latin Amerika’da yüzde 11 artış gösterdi. Mısır’daki reklam harcamaları yüzde 51.3 düştüğü halde, Asya/Afrika bölgesinde harcamalar yüzde 10.4 arttı.

Batı Avrupa, dünya marketleri arasında reklam harcamasında en az büyüyen bölgeydi. Toplam 2.9 büyüme yaratan Avrupa ülkeleri arasında Yunanistan, İrlanda, İspanya ve İtalya’da reklam harcamaları azaldı. Türkiye (12.9), Fransa (11.6 )ve Norveç (10.2), Avrupa’da reklam harcamalarını artıran ülkeler oldu.

Arjantin ve Güney Afrika reklam harcaması en hızlı büyüyen ülkeler oldu

Arjantin yüzde 37, Güney Afrika yüzde 34.8 ile 2011 ilk çeyreğinde dünya genelinde en yüksek büyüme rakamına ulaşan ülkeler oldu. Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Saudi Arabistan’da dünya genelinde reklam harcamalarında 2 haneli büyüme rakamlarına ulaşan diğer ülkeler oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.