Emojilerin aslında anlatamadıkları

Orkid, Kız Gibi kampanyasına emojilerle devam ediyor.

02.03.2016 - 17:18 | MediaCat

Emojilerin aslında anlatamadıkları

P&G markası Orkid’in 2014 yılında başlattığı ve hâlâ adından sıkça söz ettirmeyi başaran kampanyası Kız Gibi, yeni bir videoyla devam ediyor.

Akıllı cihazlardaki emojilerde yer alan kadın figürlerinin toplumsal cinsiyet stereotiplerine takılarak kadın temsilinde yetersiz kaldığını söyleyen ve genç kızlara kendilerine dayatılan kalıpların ötesine geçmelerini öğütleyen kampanya, iddiasını Orkid’in gerçekleştirdiği son araştırmayla pekiştiriyor.

Pulse Films’den belgesel yapımcısı Lucy Walker ile birlikte çalışan Orkid’in araştırmasına göre genç kızların yüzde 67’si mevcut kadın emojilerinin birer kadın olarak yapabildiklerinin sınırlı olduğu izlenimi yarattığı görüşünde.

Orkid Özgüven ve Ergenlik Anketi verilerine göre araştırmaya katılan genç kızların yüzde 54’ü kadın emojilerinin klişe olduğunu düşünürken yüzde 47’si yeterli sayıda kadın emojisi bulunmadığı yönünde. Katılımcıların yüzde 75’iyse kadın emojilerinin profesyonel kadın emoji seçenekleri başta olmak üzere daha açık görüşlülükle tasarlanmış emojilerle zenginleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kampanyanın son ayağı kapsamında genç kızlara hangi kadın emojilerini kullanmak istediklerini soran Orkid, farklı görüşleri #KızGibi etiketiyle sosyal medyaya da taşıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.