Emily Cooper McBaguette’i nasıl pazarlardı?

McDonald’s, Fransızların beğenisine sunduğu McBaguette'in lansmanını Netflix’in popüler dizisi Emily in Paris’in üçüncü sezonuna entegre etti.

27.12.2022 - 13:31 | Simge Şenses

Emily Cooper McBaguette’i nasıl pazarlardı?

McDonald’s ve Netflix ilgi çekici bir işbirliğine imza attı. Fast-food zincirinin Fransa pazarında piyasaya sürdüğü McBaguette’in lansman kampanyası Netflix’in popüler dizisi Emily in Paris’in üçüncü sezonuna entegre edildi.

Fransız pazarlama ajansı Savoir’a Amerikan bakış açısı kazandırmak ve sosyal medya kaslarını güçlendirmek için katılan Emily’nin hikâyesini anlatan dizi, her bölümünde izleyenleri onun çalkantılı hayatına tanık etmekle kalmıyor, yer yer pazarlama dünyasının perde arkasına da konuk ediyor. Dizinin 21 Aralık’ta yayına başlayan üçüncü sezonuysa McDonald’s’ın Fransa’da piyasaya sürdüğü yeni ürünü McBaguette’i tanıtmak için ülke genelinde yürütmeye başladığı kampanyayı hikâyenin içine yerleştiriyor.

Sezonun ilk bölümü, Emily’nin McDonald’s’ı ajansının müşterileri arasına katmak için verdiği mücadeleyi ve Fransızlar için McDonald’s’ın ne anlama geldiğinden yola çıkarak hazırladığı kampanyanın yaratım sürecini ekrana getirerek McBaguette’in duyurusunu olabilecek en organik şekilde yapıyor.

İşbirliğinin bir ayağına da Fransa’daki McDonald’s restoranlarında rastlamak mümkün. Emily’nin dizide “un petit plaisir” (küçük bir lüks) olarak pazarladığı, yanında ahududulu ve çikolatalı makaronlarla sunulan Emily in Paris menüsü siparişe açılmış durumda.

Netflix, abonelerinin azaldığı çeyreklerin ardından gerek reklamlı abonelik modeli gerekse yeni işbirlikleriyle gelirlerini desteklemeye odaklanıyor. Drive to Survive ve Headspace Guide to Meditation gibi markalı içeriklere ev sahipliği yapan platform aynı zamanda Stranger Things, Money Heist, Sex Education gibi dizilerde ürün yerleştirme anlaşmalarıyla da gelirlerini çeşitlendirme yoluna gidiyor.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.