MediaCat

Elon Musk Twitter’ı satın alacak

Anlaşma 44 milyar dolar karşılığında sağlandı.

Elon Musk Twitter’ı satın alacak

Twitter, dün yaptığı açıklamayla Tesla CEO’su Elon Musk’ın şirketi satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık teklifi kabul ettiğini duyurdu. Gelişme, en basit haliyle Musk’ın 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağı yeniden şekillendirme gücüne sahip olacağı anlamına geliyor.

Teklifini iki haftadan kısa süre önce yapan Musk, Twitter’ın muazzam bir potansiyeli olduğunu söylemiş; platformdaki içerik kısıtlamalarını gevşetmekten sahte hesapları ortadan kaldırmaya kadar bir dizi değişikliğin de gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Forbes’a göre, Tesla’daki hisselerinin de etkisiyle dünyanın en zengin insanı olarak anılan Elon Musk, anlaşmanın duyurulmasının ardından Twitter’ı, “İnsanlığın geleceği için hayati önemdeki konuların tartışıldığı dijital bir şehir meydanı” olarak tanımladı ve ekledi: “Platformu yeni özelliklerle geliştirerek, kullanıcı güvenini artırmak için algoritmaları açık kaynaklı hale getirmek, sahte hesapların tamamını kullanım dışı bırakmak ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak erişeceği Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum. Twitter’ın muazzam potansiyelini ortaya çıkarmak için şirketle ve kullanıcı topluluğuyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Gelişmenin ardından merak uyandıran konulardan biri uygulamadan atılan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’a geri dönüp dönmeyeceği oldu. Trump, kendi sosyal medya uygulaması Truth’u kullanmaya devam edeceğini söyleyerek, “Umarım Elon Twitter’ı geliştirmeler yapmak için satın almıştır. O iyi bir adam ama ben Truth’ta kalmaya devam edeceğim” açıklamasında bulundu.

Haberin ardından Twitter’ın hisselerinin değeri yüzde 5,1 artarak 51,57 dolara yükseldi. Musk, hisse başına 54,20 dolar önermişti.

Bu ayın başlarında Twitter’dan yüzde 9,2’lik hisse satın alan Elon Musk, daha fazla hisse satın almasına engel teşkil edeceği için yönetim kuruluna girmeyi reddetmiş, şirketi satın almak üzere teklifini ise 14 Nisan’da vermişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.