MediaCat

Unilever’den 16 yaş altı çocuklara yönelik yeni karar

1 Ocak 2023 itibarıyla geleneksel medya ve sosyal medyada 16 yaş altına yönelik içecek ve yiyecek pazarlama faaliyetleri durduruluyor.

Unilever’den 16 yaş altı çocuklara yönelik yeni karar

Unilever, sorumlu pazarlamada çıtayı daha da yükseğe taşıma niyetiyle, yiyecek ve içecek kategorilerinde 16 yaş altı çocuklara yönelik pazarlama faaliyetlerini durdurma kararı aldı. 1 Ocak 2023 itibarıyla uygulanacak karar doğrultusunda geleneksel medya ve sosyal medyada 16 yaş altına yönelik içecek ve yiyecek özelindeki pazarlama ve reklam faaliyetleri tamamen durdurulacak.

FMCG devi aynı tarihten itibaren 16 yaş altına dair veri toplamayı ve saklamayı da bırakıyor. Unilever, 16 yaş altı influencer ve ünlülerle işbirliklerini sonlandıracak, influencer içeriklerinin söz konusu yaş grubuna gösterilmesinin sınırlandırılmasına da çalışacak. Eğitsel kampanyalar hariç, Unilever marka ve ürünlerinin okullarda tanıtılmasından da kaçınılacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada yiyecek ve içecek sektöründeki özdenetimin 15 yılı aşkın süredir çocuklara yönelik sorumlu pazarlamayı desteklediği, konu özelindeki ilkeleri ilk uygulayanlar arasında yer alan Unilever’in, sektörün ve kitlenin değişimiyle birlikte sorumlu pazarlamada çıtayı daha yukarı taşıyabilmek adına çalışmalara devam ettiği belirtildi.

Günümüzde çocukların ilk akıllı telefonlarına ortalama 12-13 yaşlarındayken sahip olduğunu ve 13 yaşından itibaren adım attıkları sosyal medya evreninde kendi içeriklerini oluşturduklarını, influencer’larla etkileşime girdiklerini ve çok çeşitli sektörlerden tanıtıcı içeriklere maruz kaldıklarını belirten Unilever, global çapta uygulanmasına 1 Ocak 2023 itibarıyla başlanacak yeni prensiplerin her ülkenin yasa ve düzenlemeleriyle uyumlu olacağını da ekledi. Unilever’in 16 yaş altına yönelik yeni prensipleri, aralarında Birleşik Krallık ve Portekiz’in bulunduğu kimi ülkelerde tamamen ya da kısmen yürürlükte olsa da birçok pazarda yepyeni dönem anlamına gelecek.

Unilever iki yıl önce de benzer bir adım atmış, yiyecek ve içecek kategorilerinde geleneksel medyada 12 yaş altı çocuklara, sosyal medyada ise 13 yaş altı çocuklara yönelik pazarlama ve reklam faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.