MediaCat

Ekranı sadece size gösteren gözlükle gizlilik

Brezilya’da yürütülen kampanyada ekran filtreleri gözlüğe dönüştürülüyor.

Ekranı sadece size gösteren gözlükle gizlilik

İspanya merkezli çok uluslu telekomünikasyon şirketi Terra Networks için Brezilya‘da yürütülen reklam kampanyasında ilginç bir buluş kullanılmış.

DDB Brezilya imzası taşıyan kampanyada Brezilya’nın yoksul mahallelerinde yaşayan yaklaşık 10 milyon kişinin internete erişmek için halka açık mekânları kullandıkları dikkate alınmış. Herkesin birbirinin ekranını rahatça izleyebildiği bu mekânlarda kişisel gizliliğin büyük bir problem teşkil ettiği gerçeğinden yola çıkan ajans, internet kullanıcılarının kendilerini biraz olsun rahat hissedebilmeleri için özel bir gözlük geliştirmiş.

Ajans, LCD ekranların üzerinde yer alan ve arkasındaki LED panelden yayılan ışığı insan gözünün görebileceği ekran görüntüsüne dönüştüren polarize filtreyi ekranlardan uzaklaştırmış ve çıkardığı bu filtreyi keserek gözlük camı olarak kullanmış. Dolayısı ile dışardan bakanlar için sadece aydınlık bir pencere gibi görünen ekranlar, sadece gözlükle bakanların görebileceği monitörlere dönüşmüş.

Bu özel monitörler ve gözlüklerin kullanıldığı halka açık alanlarda herkesin gözlükle bilgisayar başında oturacağı düşünülürse, ne kadar gizlilik sağlandığı tartışılır. Yine de proje, 100 bin nüfuslu Favela Paraisopolis sakinlerini hayran bırakmış görünüyor.

Künye:

Reklamveren: Terra Networks
Reklam Ajansı: DDB, Brezilya
Kreatif Grup Lideri: Marco Versolato
Kreatif Direktörler: Andre Faria ve Gustavo Victorino
Metin Yazarları: Caio Mattoso, Marcelo Pascoa ve Ricardo Salgado
Art Direktörleri: Rodrigo Mendes ve Rafael Voltolino
Proje Direktörleri: Denis Gustavo ve Cristiane Rojas
Prodüksiyon Direktörü: Marianna Sanches
Ajans Prodüktörü: Jaqueline Couto
Dijtal Prodüksiyon Şirketi: Cricketdesign
Müşteri İlişkileri: Roni Cunha Bueno

Kaynak: I Believe in Advertising

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.