MediaCat

Ekranda dizi keyfinin maliyeti 1,4 milyar TL

Yapımcılar Derneği Başkanı Birol Güven, dizi başına ortalama maliyetin 400-500 bin TL olduğunu söylüyor.

Ekranda dizi keyfinin maliyeti 1,4 milyar TL

Son dönemde dizilerin çok sık yayından kaldırılmasıyla gündeme gelen “Dizi sektörü krizde mi?” sorusuna Yapımcılar Derneği Başkanı Birol Güven, çok net bir şekilde “Hayır” diyor.

Güven, reyting yarışında bazı dizilerin yayından kalkmasının doğal seleksiyon olduğunu, önceki yıllarda da bu sistemin böyle işlediğini, bu yıla özel bir durum olmadığını vurguluyor.

2-3 yıl önce dizi başına maliyetin 200-300 bin TL olarak hesaplandığı hatırlatıldığında Güven, “Artık izleyici daha yüksek kaliteli prodüksiyon talep ediyor, bu da maliyetleri artırıyor. Diziden diziye çok değişmekle birlikte ortalama maliyetin 400-500 bin TL olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

Güven, bu tutarın dönem dizilerinde 1 milyon TL’ye kadar yükseldiğini vurguluyor. Bu verilerle, şu an yayında olan 64 dizinin 44 hafta yayınlandığı hesabıyla dizilere yıllık harcanan miktar yaklaşık 1,4 milyar TL olarak karşımıza çıkıyor. Güven, dizi ihracatının arttığına işaret ederken, bu anlamda Türkiye’nin ABD’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını dile getiriyor.

Güven, “Şimdi drama ağırlıklı satış yapılıyor yurtdışına, çünkü insanlar aynı şeylere ağlar ama aynı şeylere gülmez. Ama bu süreç ilerleyecek, biz de önce Dallas seyrettik, sonra Friends’lere de güldük” diye konuşuyor. Her dizinin bir Kobi gibi çalıştığını belirten Güven, “Her set 100 kişiye istihdam sağlıyor” diyor.

21-27 Ocak 2013 Haftalık TV İzlenme Payları aşağıdaki gibi oldu:

 

(kaynak: Cereyan Medya)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.