En iyi hikâyeci egoyla tanışın

Ryan Holiday'in çalışması, insanın bizzat kendi varlığını bir promosyon unsuru olarak kullandığı "selfie" çağında, egonun doğasını hatırlamak için okumaya değer.

05.12.2017 - 11:35 | MediaCat

En iyi hikâyeci egoyla tanışın

Bugüne dek ümit vaat eden nice genç yeteneğin meslek hayatı başlamadan bitti… Geleceği parlak onlarca şirket tarihin tozlu sayfalarına karıştı; hayatın herhangi bir alanındaki gelişme ve ilerleme imkânı, omuzlarda ağır bir yük olmaktan öteye gidemedi… İnsan varoluşunun ayrılmaz parçası ego dizginlenemediğinde veya iyi yönetilemediğinde insanın düşmanı kesiliyor. Azmin, başarının, dayanıklılığın, sükûnetin düşmanı…

Medya stratejisti ve çok satan kitapların yazarı Ryan Holiday, Ego Düşmanındır’da, tarih boyunca pek çok düşünürün, bilgenin ve sanatçının eserleri ve yaşamları yoluyla tanımaya çalıştığı ego kavramına bir kez daha bakıyor ve egoyu “amaç”, “başarı” ve “başarısızlık” bağlamlarında değerlendiriyor. Söz konusu üç bağlam önemli, çünkü ego veya hırs, bu bağlamların her birinde birbirinden çok farklı kılıklara bürünebiliyor.

Yüklerden arınmak

Tarihte iz bırakmış kişilerin egoları ile ilişkilerine ışık tutan Holiday’e göre tarih kitapları takıntılı vizyoner dahilerle dolu ancak satır aralarında gerçekten mütevazı şahsiyetlerle karşılaşmak da mümkün: “Genelde aykırı örneklere bakarak, en kötü davranışı akılcılaştırma eğilimindeyizdir. Ancak hayatta hiç kimse yanılsamalar içinde, bencil veya tutarsız olduğu için başarılı olmamıştır. Söz konusu özellikler bazı ünlü kişilerle bağlantılı olsa da, bu özellikler çoğu zaman bağımlılık, istismar, depresyon ve mani gibi başka bazı özelliklerle bir aradadır. Aslında bu tür insanları incelerken gördüğümüz şey, onların, en iyi ürünlerini, söz konusu olumsuz dürtülerle veya kusurlarla mücadele ettikleri zaman verdikleridir. Bir insan en iyi performansını egodan ve yüklerinden arındığı zaman gösterebilir.”

Bugüne dek egoyla ilgili farklı uzmanlık alanlarında yüzlerce çalışma yapıldı elbette ancak Holiday’in çalışması, insanın bizzat kendi varlığını bir promosyon unsuru olarak kullandığı “selfie” çağında, egonun doğasını hatırlamak için okumaya değer. Yazarın da vurguladığı üzere: “Umarım bu kitabı okuduktan sonra ne kadar da özel biri olduğunuza dair kendini kendinize anlattığınız hikâyeyi daha az anlatır ve kendinize kurduğunuz dünyanın bir adım ötesine taşarsınız.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.