E-posta nasıl gönderilir?

Teknoloji coşkusunun zamansız yolculuğu.

25.03.2016 - 15:34 | Arzu Nilay Kocasu

E-mail nasıl yollanır?

E-posta’nın mucidi ve “@”in elektronik dünyadaki varlığının fikir babası Ray Tomlinson’ın geçtiğimiz haftalarda bu dünyadan göçmesinden 45 yıl önce attığı ilk mail, daha doğrusu “Farklı CPU’lara bağlı terminaller arasında -bu iki bilgisayar aynı odada yan yana durduğu halde- yollanan ilk mesaj”; her ne kadar saniyede 2,5 milyon e-posta yollayan günümüz insanlığı için pek heyecan verici gözükmese de takvimler 1984’ü gösterirken hâlâ büyük bir olaydı.

Öyle ki, İngiliz Thames Television 1984 tarihinde yayınlanan bilgisayar programı “Database”de Kuzey Londra’dan Pat ve Julian Green’e bağlanarak internet sağlayıcıları Micronet’in elektronik ekrandan çifte açtığı büyülü dünyaya onlarla birlikte bakıyor, izleyicilere nasıl e-posta gönderileceğini anlatıyordu.

Green çiftinin haber okumalarını, yazılımda ne gibi yeniliklerin olduğunu öğrenmelerini ve hatta bazılarını yüklemelerini, dondurucudaki malzemelerin listelenmesi gibi ev içi kayıtlar tutabilmelerini, sevdiklerinin telefon ve adreslerini kaydedebilmelerini, mektup yazabilmelerini ve dahası, e-posta yollayabilmelerini sağlayan bu büyülü teknolojinin yarattığı coşkuya ve çiftin Database programına attığı şanlı e-posta’ya bakarken, Ray Tomlinson’ı da saygı ve sevgiyle bir kez daha analım.

Kaynak: Open Culture

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.