Düzülemeyen kervanın bedeli

Pandeminin etkisiyle belirsizliklerin tavan yaptığı bir dönemde, çoğu zaman kervanı yolda düzmekten başka bir alternatifimiz olmuyor. Ancak bu iş yapış şekli gittikçe kötü bir alışkanlığa dönüşme riski taşıyor.
01.06.2021 - 10:59

Türkiye’de çalışırken, müşterilerimizle birlikte sıkça “kervan yolda düzülür” atasözünü kullanırdık. Bir projenin detaylarını süreç içerisinde netleştirmeye karar verip zaman kaybetmeden harekete geçtiğimiz durumlarda bu atasözünün hakkını verirdik. Ancak gerekli stratejik planlama mesaisi yapılmadan, alelacele kaotik bir yaratıcı sürece geçilen durumlarda “kervan” çok nadiren “yolda düzülürdü”. Global markaların kampanyalarındaysa süreçler çok daha uzun zaman dilimlerine yayıldığından, yurtdışında bu işlere hak ettiği zamanın verildiğini düşünürdük. Oysa Amerika’daki yerel kampanyaların üretim süreçlerinde de sıkça benzer durumlarla karşılaşıyoruz. Aradaki fark, burada aynı durum için “uçağı uçururken parçalarını birleştirmek” deyiminin kullanılması. Ancak stratejik planlamaya yeterince kafa yormadan aceleye getirilen projelerde, dünyanın neresinde olursanız olun, “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” atasözünün daha yerinde bir kullanım olduğunu düşünüyorum.

Covid etkisi ve tembellik arasında

Pandeminin etkisiyle belirsizliklerin tavan yaptığı bir dönemde, çoğu zaman kervanı yolda düzmekten başka bir alternatifimiz olmuyor. Ancak bu iş yapış şekli gittikçe kötü bir alışkanlığa dönüşme riski taşıyor. Son günlerde, marka konumlandırmasını netleştirmeden yaratıcı süreci başlatmak veya paralelde ilerletmek gibi durumlar, gittikçe daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Bunların ne kadarı belirsizlik yönetimi ne kadarı kötü süreç yönetimi tartışılır. Kervanı yolda düzmek, gittikçe kervanın hazırlıksız yola çıkmasına dönüşmeye başladı. Bu yüzden, pandemi sürecinin başında hayatta kalma mücadelesiyle benimsenen daha çevik iş yapış şekilleri, yerini gereksiz patinajlara bırakmış durumda. Eğer stratejik planlama konusundaki bu tembellik kronikleşirse, uzun vadede bu verimsizliğin bedelini önce ajanslar sonra pazarlama yöneticileri ödemek durumunda kalacak.

Kaçınılmaz verimsizlik

İşin stratejisini netleştirmeden uygulamaya geçmenin bedelini “verimsizlik” olarak genelleyebiliriz. Ancak bu verimsizlik de farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Yaratıcı süreç esnasında stratejiyi belirlemeye çalışmak bunlardan en yaygın olanı. Bu yönteme başvurulduğunda, sırf stratejisi doğru diye vasat bir fikirle yetinmek veya yaratıcı uygulaması eğlenceli yanlış bir stratejiyi benimsemek sıkça yapılan hataların başında geliyor. Veya önden stratejinin sağlamasını yapacak araştırmalara yatırım yapmayıp, sonrasında fikir mecraya çıktığında öngörülemeyen tepkilerle karşılaşmak… Gelebilecek tepkileri kendi kendimize geç de olsa öngörebildiğimiz durumlardaysa, zaman ve bütçeler elveriyorsa tüm süreci yeniden başlatmak zorunda kalabiliyoruz. İşte o noktada alelacele yapılan işlerle kazandığınızı sandığınız bütün zamanı çöpe atmış oluyorsunuz. Zira bu durumu da “yanlış hesap Bağdat’tan döner” atasözümüzle özetleyebiliriz. Fakat tüm bu verimsizlik örnekleri arasında en acı vereni, karar alıcıların strateji üzerinde aynı noktaya gelmek için yaratıcı işlere sürekli revizyon vermeleri olabilir. Bu sorunlar genelde Türkiye’de de Amerika’da da benzer şekillerde baş gösterse de, çözüme yönelik yaklaşımlar farklı.

Stratejiyle büyümek

Amerika’daki ajanslarda müşteri başına düşen stratejist sayısı Türkiye’dekinden çok daha yüksek. Tabii ki daha büyük bir pazar olmanın getirdiği büyük bütçeler bu yaklaşımın hayata geçmesinde etkili. Ancak normal şartlarda buradaki müşteriler ve ajanslar stratejik planlamayı günlük işleyişin vazgeçilmez bir parçası olarak görmese, ne bu kadar farklı disiplinden (sosyal medya, data analizi ve müşteri deneyimi gibi) stratejiste yapacak iş çıkar ne de bu insanları işe alacak para. Ayrıca bu yaklaşım sayesinde ajanslar sadece gelen talepleri karşılamakla yetinmeyip, müşterilerinin iş hedeflerine, geleneksel mecraların ötesinde çözümler üretebiliyor ve gelirlerini organik bir şekilde büyütmede daha başarılı olabiliyor. İşte bu yüzden zaman zaman kervanı yolda düzmeye karar versek de işin stratejik planlamasından hiçbir zaman ödün vermemek gerekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.