MediaCat

Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı

Kantar BrandZ En Değerli Global Markalar listesinde zirve Apple’ın.

Kantar tarafından dünyanın en değerli 100 markasının sıralandığı BrandZ En Değerli Global Markalar raporunun 2023 versiyonu paylaşıldı.

Sıralamanın finansal performans ve marka değerine göre şekillendiği BrandZ En Değerli Global Markalar 2023’te yer alan 100 markanın toplam değeri önceki yıla kıyasla yüzde 20 düşüşle 6,9 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Sıralamada zirvenin sahibi değişmedi ve Apple geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en değerli markası oldu. Apple‘ı ikinci sırada Google, üçüncü sırada Microsoft, dördüncü sırada Amazon takip etti. İlk beşte teknoloji harici tek marka McDonald’s oldu. McDonald’s’ı Visa, Tencent, Louis Vuitton ve Mastercard izledi. Geçen yıl 17’nci sırada boy gösteren Coca-Cola da yedi yıl aradan sonra ilk 10’daki yerini aldı.

Hindistan menşeli telekomünikasyon markası Airtel yüzde 24’lük artışla marka değerini en çok artıran marka olurken, Airtel’i yüzde 17 ile Pepsi, yüzde 15 ile Fanta, yüzde 12 ile BCA ve Sprite izledi.

Sosyal medya platformlarına bakıldığında Facebook 12’nci, Instagram 29’uncu, YouTube 34’üncü, LinkedIn 37’nci, TikTok ise 41’nci sırada boy gösterdi.

Kantar BrandZ Başkanı Martin Guerrieria, rapora ilişkin “Bu yılki sonuçlar, mevcut makroekonomik ortamda dahi tüketicilerle güçlü bağlar kurmaya ve sürdürmeye odaklı doğru stratejiyle, herhangi bir kategori ya da bölgede büyüme sağlamanın mümkün olduğunu açıkça gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kantar BrandZ Most Valuable Global Brands raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.