Dünya reklam harcamaları 2014’te yüzde 5,8 artacak

WARC’ın güncellenmiş 2014 tahminleri yayınlandı.

04.08.2014 - 15:13 | Ozan Mert

Pazarlama ve reklamcılık alanlarına yönelik faaliyet gösteren bilgi toplama ajansı WARC (World Advertising Research Center) son Consensus Ad Forecast raporunda küresel reklam harcamalarındaki artışı 2014 yılı için yüzde 5,8 olarak belirledi.

Reklam ajansları, medya takip şirketleri, sektör örgütleri gibi kaynaklardan sağladığı verileri harmanlayan WARC’ın bu yen öngörüsü, Ocak ayında yayınlanan bir önceki tahmine göre yüzde 0,6 puanlık bir artış arz ediyor. Raporun kapsamındaki 13 ülke içerisinde reklam harcamalarının en çok artış göstereceği ülkeler BRIC ülkeleri olarak belirlenmiş. Brezilya için yüzde 12,8’lik, Hindistan için yüzde 11,3’lük, Çin için yüzde 11,1’lik, Rusya için ise yüzde 9’luk bir büyüme öngörülüyor.

Buna karşılık başlıca Avrupa Birliği ülkelerindeki büyüme oldukça cılız kalacak gibi gözüküyor. Reklam harcamaları Almanya’da yüzde 1,6, İspanya’da yüzde 1,5, Fransa’da yüzde 0,4 oranında büyüyecek, İtalya’da ise yüzde 0,4’lük bir küçülme görülecek. WARC İngiltere için yüzde 6,4’lük bir büyüme öngörüyor. ABD için ise bu oran yüzde 5,5 seviyesinde.

Dünyada reklam harcamaları 2012 yılında yüzde 4,4’lük bir büyüme göstermiş, 2013 yılında ise yavaşlayarak yüzde 2,6 oranında büyümüştü.

Kaynak: Warc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.