Dünya dostlarından “yarınını geri al” mesajı

Friends of the Earth'ten çevre için harekete geçmenin önemine vurgu yapan bir reklam.

22.01.2020 - 15:38 | Simge Şenses

Dünya dostlarından "yarınını geri al" mesajı

Birçoğumuz, rutinimizdeki küçük değişikliklerin çevre için yaratacağı pozitif etkilerin farkındayız ve gezegenimizin yaralarını biraz olsun sarmak istiyoruz. Yine de zaman zaman bez alışveriş çantamızı evde unutabiliyor ya da yemeklerden geriye kalanları geridönüşüm kutusuna atmayı ihmal edebiliyoruz. Bu da, yeterli çabayı sarf etmediğimizi hissetmemize ve paniklememize neden oluyor.

Don’t Panic’in uluslararası çevre örgütü Friends of the Earth için hazırladığı “We’ve all been there” adlı reklam filmi, merkezine tam da bu panik hissini yerleştiriyor. Film boyunca başrolü sokaklarda koşarken, çitlerin üzerinden atlarken, insanların evlerine girip çıkarken ve kendisini bir köprüden aşağı bırakırken izliyoruz. Sonundaysa bir çöp kamyonunu takip ettiğini fark ediyor ve bunun sebebinin bir plastik şişeyi yanlış çöp kutusuna atarak yaptığı hatayı düzeltmek olduğunu görüyoruz. İklim kampanyası “Take Back Tomorrow”a göndermeyle sona eren film, mesajını tansiyonu yüksek bir kovalamacayla aktararak, izleyenleri harekete geçmeye teşvik ediyor.

İnsanların iklim değişikliği konusunda kolektif hareketin gücünü keşfetmelerini amaçlayan filmin ilham kaynakları arasında, Birleşik Krallık’ta YouGov tarafından 2 bin 24 yetişkine uygulanan ve 18 – 24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 70’inin, iklim değişikliği konusunda endişeli olmanın da ötesinde, eko-anksiyete sendromundan mustarip olduklarını ortaya koyan araştırma yer alıyor.

Birkaç yıl içinde yapacaklarımızın gezegenin geleceğini belirleyeceğini söyleyen Friends of the Earth aktivistlerinden Aaron Kiely, iklim kaosunun çözümlerini bildiklerini ve harekete geçmek için de hâlâ vaktimizin olduğunu belirtiyor. Kiely, Birleşik Krallık hükümetinin konuya dair kayıtsızlığı karşısında genç kesimin kaygılarının artmasının da şaşırtıcı olmadığının altını çiziyor.

Don’t Panic Kreatif Ortağı Rick Dodds ise, başından beri tipik bir hayırseverlik filminden ziyade daha yüksek gerilimli, izleyicinin nabzını hızlandıracak Hollywoodvari bir kovalamaca istediklerini belirterek, hikâyenin vücut bulmasında başrol Jasmine Jobson’ın performansı ve ekiptekilerin konuyla özdeşleşme biçiminin oldukça etkili olduğunu söylüyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Friends of the Earth
  • Reklam Ajansı: Don't Panic
Kaynak: Marcommnews.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.