MediaCat

Fransa’dan TV reklamlarını engelleyen bir teknoloji

Michael Guilhermet’nin zihni sinir projesi, televizyon reklamlarının sesini kısarak izleyicilere sükûnet vadediyor.

Fransa’dan TV reklamlarını engelleyen bir teknoloji

İnternet reklamları ve bu reklamları engellemek için kullanılan reklam engelleyiciler dijitalleşen sektörün nicedir tartıştığı konu başlıklarından biri. Peki ya televizyon reklamları? Hâlâ reklam pastasının hatırı sayılır bir kısmını meşgul eden televizyon reklamlarını engellemenin bir yolu olsaydı, izleyiciler buna ne denli rağbet ederlerdi?

Daha önce Ogilvy Paris ekibinde çalışan, halihazırda ise freelance olarak müşterilerine yaratıcı teknoloji hizmetleri sunan Michael Guilhermet televizyon reklamlarından şikayetçi olanlara yönelik bir öneriyle karşımızda.

Guilhermet tarafından, Google’ın açık kaynak kodlu makine öğrenmesi platformu Tenser Flow ile geliştirilen bu yapay zekâ teknolojisi reklam aralarında televizyonun sesini kısıp reklamlar bitince yeniden açarak izleyicilere reklamlar süresince sükûnet vadediyor.

Guilhermet’nin zihni sinir projesi şöyle çalışıyor: Televizyona iliştirilen bir kamera kanalın logosunu sürekli takip ediyor. Kamera, reklam aralarında kanal logosu ekrandan silindiği için, reklamın başladığını logo takibi vesilesiyle tespit ediyor. Bu kamera bir mikro bilgisayar olan Raspberry Pi’ye, Raspberry ise kızılötesi bir sensöre bağlı. Bu sensör, kumandanın sessiz tuşu görevi görerek, reklam aralarında televizyonun sesini kapatıyor ve kanalda program yeniden başladığında sesi tekrar açıyor.

Bu ev yapımı çözümün ne kadar rağbet göreceği bilinmez ancak, bilhassa reklam aralarında televizyonların seslerinin kendiliğinden artmaya meyilli olduğu düşünülecek olursa, reklam gürültüsünü bertaraf etmek isteyen televizyon izleyicilerinin sevecekleri bir teşebbüs olması muhtemel.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.