“DP Ödülleri kısa sürede sektörün vazgeçilmezi oldu”

Brand Experience Designers Ajans Başkanı Eser Hakim, DP Ödülleri'nin beş senede geldiği noktayı anlattı.

03.12.2012 - 17:21 | MediaCat

eser hakim DPİD ödülleri görüş

Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin beşincisi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Beş senede gelişerek büyüyen yarışmaya bu seneki ilgi oldukça yoğundu. Brand Experience Designers Ajans Başkanı Eser Hakim, Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin beş senede geldiği noktayı ve geliştirilebileceği yönlerini anlattı.

“İlk patronum Ayşe Eyüboğlu sektörden insanlarla bir araya gelip dernekleşme ihtiyacını konuşurken ben henüz çaylaktım. Toplantılarda notları tutar, ne konuştuklarını anlamaya çalışırdım. Yıllar geçti, pazarlamanın farklı alanlarında çalıştım, farklı derneklerde görev aldım, derneklerin gücünü deneyimledim. Ve bir gün bir telefon aldım; yıllar önce kurulması planlanan, konuşulan, tartışılan dernek en sonunda kurulmuştu.

Yıllar içinde derneğin gelişmesini mutlulukla izledim, her zaman elimden gelen desteği vermeye çalıştım ve 2008’de bilfiil görev aldım. İlk görevim ödül komitesi başkanlığıydı. Dernekteki arkadaşlarımla dünyanın önde gelen tüm yarışmalarını inceledik; yönetmelikler, kategoriler, seçim süreci, ödüllendirme. Aylarca okumadığımız, araştırmadığımız yarışma kalmadı. Ve sonunda Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin ilk şeklini verebildik.

2008’de yapılan ilk yarışmayı hatırlıyorum; 126 iş katılmıştı. Bugün ise 78 ajanstan 357 iş yarışıyor. Birkaç sene içinde bu rakamın binlere ulaşacağını umuyorum.

Hepimizin zaman zaman pohpohlanmaya ihtiyacı var. Ödüllerin çıkış noktası bu. ‘İyi bir şeyler yapıyormuşuz, insanlar bunun farkında’ hissini destekliyor. Marka ekibi ve ajans için müthiş bir motivasyon kaynağı. Kutlama yapmaya fırsat yaratan her şey güzeldir!

Geliştirilmesi gereken noktalar

Yarışma bu kadar kısa zamanda sektörün vazgeçilmezi olmayı başardı. Emeği geçen herkesi, özellikle de DPİD yönetimini kutluyorum.

Yıllar içinde oylama sisteminin gelişeceğini öngörebiliyorum. İlk tur oylama şu anda DPİD üyeleri tarafından online olarak yapılıyor. Dünyanın önde gelen yarışmalarında yaratıcı ekipler bir mekânda toplanarak, işler üstünde tartışarak ve fikir birliğine vararak kısa listeyi oluştururlar. Zaman içinde doğrudan pazarlama ödüllerinde de böyle bir değişiklik yaşanacağını öngörüyor ve arzu ediyorum.

Ödül gecesi formatında bazı değişiklikler olmasını bekliyorum. Bu haliyle katılımcıların kazanan ve finale kalan işleri görme şansı olmuyor. Yaratıcı ekiplerin kendilerini geliştirebilecekleri, jürinin bakış açısını yakalayabilecekleri imkânlar yaratılması gerektiğini düşünüyorum.

Dört senede geldiği noktaya bakılırsa Doğrudan Pazarlama Ödülleri kısa zamanda Türkiye’de pazarlama sektörünün vazgeçilmez yarışması olmaya aday.”

 

Selin Babacan