Doğum kontrol hapına ‘koku’lu tanıtım

Bayer, yeni ürününün tanıtımını 'koku' konseptiyle gerçekleştirdi.

07.03.2013 - 15:24 | Ali Kuru

Doğum kontrol hapına 'koku'lu tanıtım

Bayer Kadın Sağlığı, yeni doğum kontrol hapını 7 Mart Perşembe günü The Edition Otel’de düzenlenen basın buluşmasıyla tanıttı. Bayer Kadın Sağlığı İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türk Jinekoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkut Attar konuşmacı olarak katıldı. Doğal ve sağlıklı yaşamı benimseyen kadınları doğala özdeş bir doğum kontrol yöntemiyle tanıştıran Bayer, kadın doğasına uyumlu doğum kontrol hapının tanıtımını doğallık temasını tamamlayan ‘koku’ konseptiyle gerçekleştirdi.

Yeni ürünün iletişim planlamasını yaparken farklı bir konsept arayışına girdiklerini söyleyen Bayer Kadın Sağlığı Ürün Müdürü Pelin İçil MediaCat’e yaptığı açıklamada, “Yapılan araştırmalardan da bilindiği üzere, gördüklerimize, işittiklerimize oranla duyduğumuz bir koku hafızamızda çok daha uzun süre yer ediyor. Biz de ‘koku’ üzerinden bir nöromarketing çalışması gerçekleştirdik. Araştırmamızı yaptık ve dünya ilaç pazarında bunun bir örneği daha olmadığını gördük. Hazırlık sürecinde hangi kokuların doğallığı çağrıştırdığına odaklanarak ürüne özel limon çiçeği, yasemin, sandal ağacı ve bambu ağırlıklı bir koku geliştirdik. Basılı tanıtım malzemelerinden mümessillerin parfümlerine kadar iletişim faaliyetlerimizin odağında bu özel koku var” dedi.

‘Doğala özdeş doğum kontrol hapı’

İlaç sektöründe bir ilki gerçekleştirerek ‘duyulara yönelik iletişim’ yöntemini uyguladıklarına dikkat çeken Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, yeni ürünün tanıtım çalışmalarında doğallığı akılda kalıcı biçimde anlatmak amacıyla özel olarak tasarlanan ve doğallığı çağrıştıran kokudan yararlandıklarını söyledi.